6. DE ARTILLERIE CONSTRUCTIE WERKPLAATSEN TE BANDOENG. door Ir. P. A. DE BL1ECK, Kapitein der Artillerie, w. i. (Vervolg met 15 afbeeldingen; Zie I. M. T. No. 10). C. EEN RONDGANG DOOR DE FABRIEK. In het hiervolgende zullen we een rondgang maken door de geheele fabriek en U tevens een globale beschrijving geven van -de in elke werkplaats vervaardigde artikelen, een beschrijving van enkele bijzondere werkstukken, zonder hierbij in details af te dalen, alsmede een bespreking van de meest op den voor grond tredende machines en hunne werkwijze. Op een helderen morgen stappen we om kwart voor zeven uur in de voor ons huis toeterende auto, en snorren met een flinke vaart de Papandajanlaan en Kareës af, passeeren een wan kelend bruggetje (is eindelijk vernieuwd), nemen alle hindernissen als kippen, ganzen, eenden, losloopende paarden, grobaks, kar bouwen en menschen met voorzichtigheid en rijden recht toe, recht aan naar de fabriek, toe. Een machtig gezicht, de van heinde en ver toestroomende ■massa werklieden, te voet, op fietsen, al dan niet door benzine gedrevenhet statig langzaam voortrollen van den auto-tractor met volgwagens, waarin de militairen en die werklieden, die hiervoor een speciale toestemming behoeven, worden vervoerd het vlug toeschieten van de autobussen met opzichtvoerend en administratief personeel, het binnenvliegen van de personen auto's van directie en leidend personeel; dit alles doet Uw pols sneller ■kloppen, want ook Uw wagen wringt zich door deze overstel pende drukte heen om binnen te suizen in de fabriek, waar zoo aanstonds het gezoem van draaiende schijven, het geklop van hamers en het naarstig gedoe van menschen U de zekerheid geeft dat ge zijt binnengedrongen in het hart der techniek. Het is vijf minuten voor zeven uur en een lang aangehouden, •doordringend gezoem kondigt U aan dat over vijf minuten de werkzaamheden met kracht zullen worden hervat. 3018

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 64