Ie. Chemicaliënkorrels kunnen vervloeien. Het' gevolg is nu dat de vulling onbruikbaar wordt. Hij zal n. m. 1. verstoppen. Verder is het zeer moeilijk uit een dergelijk vervloeid mengsel de kool terug te winnen. 2e. Bij proefnemingen is gebleken, dat na eenigen tijd de chemicaliënkorrels niet meer gelijkmatig in de vullingbus ver deeld zijn, waardoor gevaar van ontmenging ontstaan kan. Op biz. 911 zegt de heer van Kervel: „Het geheele absorbtie-verschijnsel berust op hijpothesen." Opmerking: Het is echter de theorie van het absorbtiever- schijnsel dat op hypothesen berust, het absorbtie-verschijnsel berust wel degelijk op feiten. Ofschoon er in het artikel van den heer van Kervel nog ver schillende alinea's voorkomen, welke niet juist zijn, doch waar van de wetenschappelijke uiteenzetting te veel plaatsruimte zou innemen, heb ik mij slechts tot bovenstaande opmerkingen bepaald. NASCHRIFT. door J. F. VAN KERVEL. Ie Luitenant der Infanterie. De redactie van het I. M. T. was zoo vriendelijk mij het inge zonden artikel van den Heer Al ter lezing aan te bieden, waar voor ik haar dan ook mijn dank betuig. De Heer Al uit zijne teleurstelling over het feit dat dcor mij, bij een artikel geplaatst in het 1. M. T. van October 1929, gebruik zou zijn gemaakt van gegevens uit het boek van den Majoor Schilderman, zonder dat dit boek door mij als bron vermeld zou zijn. Een niet in de betrokken lectuur ingewijde lezer zou bij het lezen van het boek van den Majoor S. en mijn artikel wellicht tot dezelfde conclusie zijn gekomen. Het betrokken gedeelte in het boek van den majoor S. over adsorbtie is namelijk geheel overgenomen uit de schrifturen af komstig van den Deenschen Scheikundige N. L. Hansen, Chef van het onderzoekingslaboratorium van het Technische Korps van het Deensche Leger, (vertaald door den Hembrug De lezer zal nu in mijn artikel op pag. 897 een noot aangetroffen hebben, verwijzende naar de vier rapporten van bovengenoemde schei- Literatuuropgave onder 10 bladz. 382 S. Schilderman. 1147

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 101