Wij kunnen de meening van den Heer Al, dat de heer Schil derman en wij, beide puttende uit dezelfde bron hier een onjuiste tekortkoming van de kool geven, bezwaarlijk onderschrijven. Hier wordt gesproken over kool in het algemeen en men vatte in het oog dat de hier genoemde tekortkoming bij de eene koolsoort sterker op den voorgrond zal treden dan bij de andere koolsoort. Of de tekortkoming direct practische nadeelen voor den man teweegbrengt of niet, doet hier bij een algemeene bespreking niet ter zake. De tekortkoming bestaat en wordt dan ook genoemd. Was de tekortkoming daarentegen zóó groot als de Heer Al dit onder hierbovenvermelde opmerking schildert, dan zou de kool als adsorbtiemiddel voor strijdgassen onbruikbaar zijn, maar dan noemen wij het geen tekortkoming meer doch anaers (In dit gedeelte van mijn oorspronkelijk artikel wordt niet over „tekort komingen" doch over „onvolkomenheden" gesproken, waarmede „onbruikbaarheid" toch zeker uitgesloten mag worden geacht!) De Heer Hansen zegt met betrekking tot deze aangelegenheid „Hoewel houtskool een zeer belangrijke activiteit en een niet „geringe capaciteit bezit ten opzichte van de meeste oorlogs kassen, moet toch worden opgemerkt dat het de vluchtige gas soorten, waarvan de meest vluchtige reeds door een luchtstroom „worden verdrongen niet vasthoudt. „Reeds een verminderen van de gasconcentratie veroorzaakt „toch dat weer gas wordt losgelaten". De Heer H. komt gelukkig niet tot de conclusie dat kool in een vullingbus onbruikbaar zou zijn. Voor den Heer Al zou de consequentie van zijn betoog moeten zijn geweest, dat hij zich niet met de onder A. genoemde „onvolkomenheden van de kool" had mogen vereenigen, want dan zouden wij ons zelf tegen spreken op pag. 908 3e t/m 5e regel van boven, waar we schreven „Er is momenteel echter een bepaalde koolsoort bekend die zoo danige goede eigenschappen bezit, waardoor toevoeging van chemicaliënkorrels overbodig geacht wordt", terwijl door mij bovendien op pag. 908 6e t/m 9e regel v. b. vermeld wordt dat, dank zij het feit dat momenteel over zeer goede adsorbtie kool beschikt kan worden, de tekortkomingen van de kool vermeld onder A. en B. komen te vervallen. Op pag. 1146. schrijft de Heer Al: „Op blz. 907 lezen wij in het artikel van den Heer van Kervel „Er is in den laatsten tijd een streven om de chemicaliën- „korrels geheel uit de vullingbussen te weren. In hoofdzaak zijn „de Chemicaliënkorrels toch bedoeld om de capaciteit van de „kool t. o van vluchtige gassen als phosgeen e. d. te verhoogen. „Vele onderzoekers staan daar echter sceptisch tegenover en „hebben van een belangrijke capaciteitsverhooging tot dusverre „weinig gemerkt". 1151

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 105