„Het gevolg is nu dat de vulling onbruikbaar wordt. Hij zal „namelijk verstoppen. Verder is het zeer moeilijk om uit een „dergelijk vervloeid mengsel de kool terug te winnen". Blijkbaar wordt hier uitgegaan van de veronderstelling, dat chemicaliënkorrels alleen met de kool vermengd kunnen worden. Ware dit echter het geval dan kon van een vervloeid mengsel gesproken worden en zal verstopping plaats kunnen hebben. Doch indien de lezer nu pag. 907 19e regel van boven van mijn artikel bekijkt, dan zal hij aldaar nog twee andere methoden aantreffen die aangeven op welke wijzen de chemicaliënkorrels in een filter bus aangebracht kunnen worden (n. 1. onder en boven de koolvulling; ook de Maj. S. is hieromtrent te raadple gen, want op pag. 172 van het boek wordt vermeld: „De voordeelen van een afzonderlijke aanbrenging van kool eu „chemicaliën zijn dan ook zeer in het oog springend die voor- „deelen zijn: „le. De achter de koollaag aangebrachte chemicaliënlaag „komt eerst in werking, nadat de koollaag gas loslaat, hetgeen „de bedoeling is en niet al direct, gelijk met de kool, hetgeen „bij gemengd gebruik het geval is. „2e. De chemicaliën zijn aan „bederf onder hevig en worden „na bepaalden tijd minder werkzaam bij gemengd gebruik moet „in dat geval de nog goede kool met de onbruikbare chemica liën worden weggegooid, terwijl bij afzonderlijk gebruik de „chemicaliën in een apart compartiment van de bus kunnen „worden aangebracht, welk compartiment desgewenscht bij op te „leggen bussen in vredestijd ongevuld kan worden gelaten om „eerst in oorlogstijd versch te worden gevuld. „Deze uitvoering brengt nog het voordeel mede, dat men - in „oorlogstijd - steeds nog gelegenheid heeft een gewijzigde chemi- „caliën-vulling toe te passen, indien door den vijand nieuw inge voerde gassen zulks wenschelijk doen zijn". De chemicaliënkorrels kunnen vervloeiendoch de vulling wordt niet in zijn geheel onbruikbaar. De vervloeide chemicaliën korrels kunnen door gebruik te maken van een voorzetbus zoo- noodig vernieuwd worden. Ook het „verstoppen" van de bus waarover de Heer Al schrijft, is niet de reden waarom men chemicaliënkorrels wil weren. Door ons zijn meerdere malen filterbussen met vervloeide chemicaliënkorrels practisch beproefd, doch viel het „verstopt zijn" zeer erg mede. Verder schrijft de Heer Al dat het zeer moeilijk is om uiteen dergelijk vervloeid mengsel de kool terug te winnen Mogelijk wordt hiermede bedoeld dat, indien een filterbus op het gevechtsveld zijn plicht gedaan heeft, deze wordt opengemaakt, de koolkorrels er uit gehaald (wellicht geeft dit ook in verband met de con structie van de bus ook nog bezwaren t. o. van de in de bus aanwezige en misschien nog niet verbruikte nevelvanger) en 1153

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 107