uitgegloeid worden om vervolgens met nieuwe chemicaliënkorrels vermengd opnieuw als vulling te dienen. Dit is m. i. geen practijk doch theorie en zou zeker als een groot nadeel tegenover het gebruik van chemicaliënkorrels erkend moeten worden. Wat is echter het geval. Een vullingbus die gedurende eenige maanden of langer op het gevechtsveld gebruikt is. wordt, indien het de moeite waard is in het achterland geopend, de vulling in zijn geheel weggeworpen en daarna opnieuw gevuld. Het terugwinnen van de kool zou hoogstwaarschijnlijk niet economisch zijn. Indien de Heer Al ten slotte als 3e nadeel van het gebruik van chemi caliënkorrels nog vermeld had het veelvuldig voorkomende ver schijnsel dat de chemicaliënkorrels en koolkorrels meestal een verschillende hardheid hebben zoodat een gedeelte der chemica- liënvulling spoedig afgesleten zal zijn, dan ware hij geheel volledig geweest, doch groote bezwaren geeft het in geen geval omdat, zooals hierboven gezegd, ons nog andere methoden van vulling ter beschikking staan en bovendien practisch aangetoond is dat de aanwezigheid van chemicaliënkorrels niet noodzakelijk is omdat van belangrijke capaciteitsverhooging tot dusverre geen sprake is. Tegenover het gestelde onder 2e in het artikel van den Heer Al zij opgemerkt dat ontvangen mededeelingen het juist nu mo gelijk is gebleken, door toepassing van kool en chemicaliënkorrels met gelijke soortelijke gewichten, vullingen aan te brengen waarbij ontmenging absoluut uitgesloten is. De laatste opmerking van den Heer Al in zijn artikel luidende: „Het is echter de theorie van het absorbtieverschijnsel dat op hypothesen berust, het absorbtieverschijnsel berust wel degelijk op feiten" is, (mits voor adsorbtie, adsorbtie gelezen wordt) volkomen juist, waarvoor ik hem van harte dank zeg. Opmerking De Heer Al schrijft adsorptie-verschijnsel. Hier wordt toch zeker adsorptieverschijnsel bedoeld. Indien toch een zuiver vast oppervlak met gas in contact ge bracht wordt, dan kan o. a. het navolgende gebeuren 1. een deel der moleculen zal aan dat oppervlak verdicht worden. 2. een deel der moleculen zal in de massa van het vaste lichaam in dringen. Geval 1 heet adsorptie, geval 2 daarentegen adsorptie. De Heer Al maakt tusschen beide verschillende begrippen geen verschil, terwijl men in de wetenschappelijke literatuur verschil maakt tusschenadsorptie-absorptie en chemosorptie. 1154

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 108