althans niet blootstellen aan het ingrijpen der Zuidelijke Russische groep. En dus concludeert Schlieffen en nu vergelijke men met 1914. „Es musz auf gut Glück angegriffen werden. In welcher Lage und Stellung sich dann die Russische Armee befinden wird, ist nicht vorauszusehen Gewisz ist nur, dasz, wenn sie ihre linke Flanke durch Anlehnung an die Masurischen Seen deckt, sie ihre rechte Flanke urn so mehr preisgeben musz. Je vorsichtiger sie sich auf ihrem linken Fltigel verhalt, desto mehr setzt sie sich auf der entgegengesetzten Seite einem Angriff der in den Gegend von Königsberg zu vermutenden feindlichen Streitkrafte aus, und wenn sie sich gegen diese sichern will, wird die Gefahr von Süden her urn so dringender. Bei der Versammlung der deutschen Armee wird daher eine Umfassung des rechten wie des linken Fliigels ins Auge zu fassen sein" (zie schetskaart 1). Bovendien wil Schlieffen, indien het Njemen-Ieger geslagen is> zich niet dadelijk richten tegen het Narew-leger, doch de ver volging zoover mogelijk voortzetten, daarbij steeds den eigen rechtervleugel vóórbrengend, totdat de Russen tegen den eenigen Memel-overgang bij Tilsit gedrongen en vernietigd worden. Dan eerst richt hij zich tegen den anderen tegenstander; z i. zijn thans de kansen voor den nieuwen slag zelfs verbeterd instede van verminderd-. „dasz der Feind von Süden naher herangekommen war, dasz Königsberg in Wirksamheit trat, war fiir die Deutschen sicher kein Nachteiles konnten jetzt alle Krafte eingesetzt werden". In geen geval aanvaardt Schlieffen de terugtochtsmogelijkheid op den Weichselmet al zijn krachten blijft hij op Königsberg steunen. Vóór alles blijkt uit deze oplossing, dat om haar te bereiken een veldheer en geen „gewöhnlicher General, einer aus vielen Tausenden" het Duitsche Oostleger diende aan te voeren en dat deze veldheer in geen geval door eenigerlei beperkende opdracht van de zijde der O. H. L. (1914: „die Existenz der Armee keines- falls aufs Spiel zu setzen") gebonden mocht worden. Een tweede belangrijk en in 1914 verwaarloosd beginsel komt in Schlieffen's oplossing mede naar voren de eerste belangrijke ontmoeting heeft niet onmiddellijk aan de grens, doch eerst tusschen Angerapp en Alle, ongeveer in de lijn Königsberg- Mazurische meren plaats, d. w. z. Schlieffen laat de troepen aan de grens teruggaan, lokt den tegenstander in Westelijke richting en grijpt diens flank dan uit de diepte aan. Ook in dit opzicht blijkt dadelijk het groote verschil met de in 1914 gekozen oplossing: v. Francois zet een ernstig gevecht bij Stallupönen aan de grens in en v. Prittwitz laat zich daar door en door verkeerde berichten verleiden, reeds bij Gumbinnen den aanval te herhalen, d. w. z. de achterwaarts verzamelde 1068

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 10