1157 In de laatste jaren is de belangstelling in onze Oost en West belangrijk toegenomen Gebeurtenissen in Oost-Indië, aan ieder, die meeleeft bekend, hebben wel in de eerste plaats medegewerkt om Nederland eenigszins uit een dommel te doen opzien en vragen: Wat gebeurt daar? Wij weten dat nu en we weten het niet! We zagen wel iets van den buitenkant der dingen, maar wat is de oorzaak, welke zijn de drijfveeren Dat is niet in enkele woorden te zeggen en toch is het noodig, dat Ne derland leert zich rekenschap te geven van wat daar leeft onder de volken in Azië en Zuid-Amerika en hoe de stroom van vaak billijke wenschen en begeerten kan worden geleid in een richting, die èn voor Indië èn voor Ne derland iets goeds werkt. Want de belangen ginds en hier behoeven volstrekt niet te botsen, als maar wordt gezien, dat beide elkaar noodig hebben en de uitwisseling van wat ieder voor zich heeft te geven, al is het van zeer verschillenden aard, strekken kan tot beider heil en voordeel. Maar dan moet, voor zoover het ons betreft, voorop staan, dat wij Wes terlingen iets wi len Ieeren begrijpen van de mentaliteit van den Oosterling, opdat we hem zullen kunnen helpen, niet door een opdringen van onze Westersche cultuur „an sich", maar door hem de voordeelen daarvan te doen genieten, in overeenstemming met eigen aard en levensopvatting. Zoo zal het mogelijk zijn, een eenheid te smeden, waarbij niet de Ooster- sche beschaving wordt vervormd en daarmede misvormd naar Westerschen trant, maar waarin ieder, eigen aard behoudende, genieten kan van wat één voor heeft boven den ander. De redactie wordt gesteund door een staf van bekwame medewerkers wier namen aan den kop van het blad worden gegeven en die allen vooraanstaan de persoonlijkheden zijn op koloniaal gebied. Ieder die op de hoogte wil blijven, van wat er in onze koloniën omgaat en het oordeel daarover wil kennen van een groep personen, die geacht mogen worden te behooren tot de meest deskundigen op koloniaal gebied, ieder die politiek wil meeleven, de handelsman en de industrieel, die zijn belangen begrijpt, zal dit weekblad niet kunnen en, naar we hopen, in steeds grooter getale, spoedig ook niet willen missen. Aan de uiterlijke verschijning zal bij voortduring alle aandacht worden besteed. De tekst is uit een met zorg gekozen, aangenaam lezende letter gezet, zoodat het blad, dat een handig niet te groot formaat heeft, ook in dat opzicht een welkome gast zal zijn. Het weekblad staat onder redactie van Mr. A.J. A. A. Baron van Heemstra, Prof. Mr. F.J. H. Coman, en Mr. Dr. H. H. A. van Gijbland Oosterhotf, "terwijl we onder den uitgebreiden staf van vaste medewerkers namen aan treffen van personen, welke meer dan gewone waarborg geven voor een degelijken, waardevollen en voor allen leerrijken inhoud. Inderdaad bevatten de reeds verschenen nummers zeer lezenswaardige bij dragen w.o. ook van blijvende waarde. Zonder aan anderen ook maar in het minst te kort te willen doen vermelden we hier een vervolgbijdrage. De Inwendige aangelegenheden" in Nederlandsch-Indië en de Grondwet door Prof. Jhr. Mr. B. C. de Savornin Lohman. De abonnementsprijs van dit weekblad, waarvoor we gaarne belangstelling vragen, bedraagt ook voor Indië f 12.50 per jaar fr. p.p. C'.

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 111