1163 tegenover een vijandelijke opstelling bezet door infanterie en die opstelling kan nemen zonder al te groote verliezen. Zet mitrailleurs in die opstelling en de aanval wordt een hachelijke onderneming. Laat de mitiailleurs er staan en neem de geweren weg en de onderneming blijft hachelijk. Maar indien dan de eigenlijke verdediging krachtdadig kan worden uitgevoerd zonder geweren (zekerheidshalve moeten we de mitrailleurs wel beveiligen) waarom dan de steikte van een afdeeling voor den tegenaanval bestemd, op te offeren door met kwistige hand geweerdragenden tusschen de mitrailleurs te strooien? Waarom ze niet bewaard voor een werkelijk beter deel Aan de hand van dit idee geeft schr. zijn opvattingen weer over de bezetting van een regi mentsvak. Artillerie. Bulletin beige des sciences militaires No. 1 Juli 1929. „Tir sur chars de combat", kolonel Grade. Aan de hand van het terzake voorkomende in „l'lnstru- tion sur l'emploi tactique des grandes unites" (art. 125) behandelt schr. uitgebreid het schieten van het enkele stuk op vechtwagens. Na het schiettechnische gedeelte betoogt schr. aan het slot dat het kanon van 75 mm. (in deze studie werd het schieten daarmede behandeld) eigenlijk niet daarvoor geschikt is. Het is te zwaar, te weinig beweeglijk en ook van te groot vermogen. Schr. wil daarom voor dit doel een 47 mm. kanon (met 575 m. aanvangssnelheid van het projectiel en een stalen granaat met 300 gr. springstof'. Dit kanon, uitsluitend voor vlak- baanvuur geschikt zijnde, is niet het geëigende type voor geschut dat de inf. moet volgen en steun geven door middel van krombaanvuur. Daarvoor wenscht schr. invoering van de Stokes-mortier, thans in beproeving. Als organisatie geeft hij aan: 2 batterijen van 47 mm. per regiment inf. en 1 batterij Stokes per batajon inf. Tactisch gebruik van zware mitrailleurs. Mil. Wochenblatt. No. 8. Augustus 1929. „Neuzeitlicher Maschinenge- wehrtaktik", kapitein Wagner. Naar aanleiding van het eerder verschenen artikel onder dezen titel izie I. M.T. blz. 771) noemt schr. de nadeelen van de D. affuit. „Weliswaar is het uiteennemen en weer ineenzetten zeer eenvoudig en weinig tijdroovend, echter is een gescheiden transport, naar de opgedane ervaringen, principieel af te keuren, daar het uitvallen van een der dragers gedurende de beweging, meesttijds tengevolge heeft dat het vuurgereed zijn daardoor belangrijk vertraagd wordt". Schr. wijst daarom met nadruk op de Russische (kleine rad-) affuit, die in den oorlog zeer goed voldaan heeft. Mil. Wochenblatt No. 9. September 1929. „Maschinengewehre im Fernund Nahkampf", luitenant von Wedel. „Of een mitrail eurbundel van 1600 of van 800 m. afstand komt, is in het doel nauwelijks te onderscheiden. Voor het gevoel werken beide gelijk. In ieder geval gelooft iedereen dat het vuur speciaal op hem persoonlijk gericht is en handelt dienovereenkomstig. Is men tot deze erkenning gekomen dan speelt voor den afstand waarop wordt ge schoten en daarmede ook voor keus van directe of indirecte richting, nog slechts de noodzakelijkheid en mogelijkheid van de doelverkenning en de juiste doelkeuze een rol". Schr. wil de zw. mitr. verdeelen in een deel bestemd voor den strijd op de (inf.) korte afstanden en een deel voor den strijd op de groote afstanden. Artillerietechniek. Mil. Wochenblatt. No. 9. September 1929. „Das 47 mm. Vickerslnfan- teriegeschiitz"kapitein Danikir. Dit kanon moet beschouwd worden als een poging om in één vuurmond de oplossing te vinden voor de dubbele taak van vechtwagen-bestrijding en bestrijding van weerstandsnesten, dusvlakbaan- en krombaanvuurmond. Het gewicht bedraagt 254 kg.; proj. gew. l,5 kg. (zoowel pantsergranaat als scherfgranaat) V0 488 m./sec voor pantsergranaat. Bij scherfgranaat zijn 5 ladingen. V0 230 tot 120 m./sec. Max. elevatie 45°, max. dracht 3000 m. Boven de 1000 m. is invalshoek steeds grooter dan 30°.

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 117