1165 inleiding, betreffende de interesse van ex-keizer Wilhelm II voor alle technische vraagstukken en hulpmiddelen op het gebied van leger en vloot (n.a.v. het in 1929 verschenen boek: Kaiser unci Heer. Das Westn der Kommandogewalt und ihre Ausiibung durch Kaiser Wilhelm II, door Alfred Niemann), uitgaat van de bekende woorden van generaal von Seeckt in „Ge- danken eines Soldaten"-. „Tegen technische aanvalsmiddelen heeft diezelfde techniek nog altijd afweermiddelen gevonden" als waai schuwing tegen een overschatting van de hulpmiddelen van den aanval. Achtereenvolgens worden dan behandeld de uitspraken van von Seeckt om trent de luchtstrijdkrachten en de uitrusting van moderne cavalerie vervolgens een bespreking van het eveneens in 1929 verschenen werk van kolonel von Oertzen„Rüstung und Abriistung. Eine Umschau über das Heer-utid Kriegs- wesen aller Lander". La Revue d'Infanterie No. 443. Augustus 1929 „La Vision d bord des chars de comdat"kapitein Balland. Schr. vond het artikel van kapitein Pirner in Heerestechnik December '28 „Das Sehen aus dem Kamp/wagen" be langrijk genoeg om daarvan thans een verhandeling te geven voor de Fr. inf. officieren. We volstaan derhalve met de vermelding van het artikel en met verwijzing naar I.M. T blz. 380. Mil. Wochenbatt. No. 10. Augustus 1929. „Technischer Rundblickko lonel Bliimner. Bevat ditmaal o. a. bijzonderheden betreffende het „penthrinit" en „penthrit", een nieuwe door dr. Stettbacher gevonden springstof voor projectielen, mijnen, enz., die bestaat uit een mengsel van 80 °/o pentha erythrittetranitraat en 20 nitroglycerinede wenschen van majoor der Fransche artillerie Campo, die de divisie-art. wil doen bestaan uit 2 regimen tenelk regiment 2 afdeelingen 10,5 cm. houwitser (dracht 10 km.; gewicht 1600 2200 kg.; projectiel granaat en gran. kartets; 2 ladingen; spreidaffuit) de derde afd. elk bestaande uit 3 batterijen 7,5 cm, houwitser (max. gew. 650 kg.; dracht 8 km.; spreidaffuit) en 1 batterij van 6 stukken 4 4,5 cm. kanonnen voor vechtwagenafweer (met aanvangssnelheid van hel proj. van 700 m.)motorfietsen en lastauto's in moderne legers het electricificeeren van spoorwegen uit een militair oogpunt beschouwdde beteekenis die men in Rusland hecht aan schijnloopgraven de nog bestaande leemten in den gasbeschermingsdienst. Gasoorlog. Revue militaire Suisse. No. 8. Augustus 1929 „La defense aéro-chimi- qae et la defense anti-aérienntIr. S. de Stackelberg. In dit vervolg (zie ook I.M.T. blz. 1053) bespreekt schr.: „Défense fixe et défense permanente dans les conditions de la guerre de l'avenir". Bij de mo biele luchtafweer (Ia défense anti-aérienne en campagne) maakt hij een ver deeling in 1. verdediging van front sectoren 2. verdediging van marschco- lonnes en 3. verdediging van kwestbare punten achter het front. Onder: ,,L' avenir des forteresses et les forteresses de l'avenir" wordt nagegaan wat al zoo geschiedt wanneer op een modern fort een chemische massa-aanval uit de lucht wordt uitgevoerd. La Revue d'Infanterie. No. 443 Augustus 1929." Le combattant aux prises avec gaz" dr. Raoal Mercier. Een lezing gehouden voor reserve officieren, waarin worden onderscheiden: 1. giftige gassen; 2. verstikkende gassen; 3. tranenverwekkende gassen; 4. blaartrekkende gassen en 5. niezen- verwekkende gassen. Schr. behandelt achtereenvolgens: de tactiek der gasaanvallen (met voor beelden uit den wereldoorlog); de resultaten van den gasoorlog; de omwen teling veroorzaakt door het gebruik van oorlogsgassen in het gevecht(de gasslag schept een nieuwe discipline, die van het masker, waaraan de bevel hebber op de meest strenge manier de hand moet houden. Zij dringt den soldaat een speciale uitrusting op, een dikkere kleeding, die hem te log maakt in het gevecht; behalve het masker vormen de geoliede overkieeding de rubber schoenen, ondoordringbare handschoenen een noodzakelijke beschermingsuit-

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 119