troepen rukken op in de voorste lijn en de legercommandant bemerkt niet, dan wel te laat, dat hij zich zoodoende frontaal tegenover een breed Russisch front stelt en derhalve niet meer uit de diepte opereeren kan. Slot-opdracht Generale Staf 1899 (schets II). Reeds in de oplossing van deze opgave, althans zooals Schlief- fen zich die denkt, komt de grondgedachte, welke Tannenberg deed ontstaan, scherp naar vorenhet uiterste wagen om de overwinning in ieder geval zeker te stellen, waartoe hij de be veiliging tegen het oprukkende Njemen-leger in dit geval aan slechts 2 cavie. divisies toevertrouwt! (vergelijk met 1914). Het geval is als volgt gesteld. Het versterkte I Legerkorps heeft, terugtrekkende voor het Njemen- (Noordelijke) leger, Pr. Holland en Mohrungen bereikt. De Zuidelijke Duitsche groep (4 legerkorpsen en 2 cavie. divisies) is voor de dubbele overmacht van het Russische Narew- leger op de Weichsellinie (Thorn-Marienburg, bezet door 6 res. divteruggegaan. Moet nu het I korps aan zijn lot worden over gelaten en moet de Duitsche legercommandant teruggaan achter den Weichsel Schlieffen beantwoordt beide vragen ontkennend. Hij wil, dat de Duitsche Zuidelijke groep tot den aanval tegen het Narew-leger zal overgaan met een krachtigen, diep-ingezetten flankstoot op een der vleugels. De hTi/rervleugel biedt, bij het gelukken van den frontaanval, de beste kansen: het Russische leger wordt van zijn verbindingen weggedrukt. De groepeering der Duitsche krachten laat echter niet toe dat deze kans nog tijdig benut wordt. De rechtervleugel biedt evenzeer een goede kans (zie schets) mits de Russen voorbij D. Eylau en de meren oprukken in de richting van den Weichsel. Het is echter de vraag of de Russen dit wagen voor en aleer het eenige dagmarschen achterlijk zijnde Njemen-leger is aange sloten. Met dit voor de Duitschers ongunstigste geval moet dus in de eerste plaats rekening worden gehouden. De eenige kans biedt de diepingrijpende omvatting van den Russischen rechtervleugel, waarbij de scheiding tusschen frontale en omvattende Duitsche groep door de Geserich See in den koop meet worden genomen. De omvattende groep dient zoo sterk mogelijk te zijn, alle eenigszins beschikbare krachten moeten hier gemasseerd worden. En hiertoe behooren óók de 4 divisies van het voor het Njemen- leger uitgeweken I korps 2 cav. divisies zullen hier de be veiliging in den rug op zich nemen. „Darin liegt die Kühnheit des operatieven Gedankes und das Wagnis" (Groener). 1069

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 11