1167 Crosley pantserauto met 75 pk. motor, uitgerust met draadloos station dat tijdens gehouden oefeningen goed heeft voldaan. Camouflage. Mil. Wochenblatt No. 7. Augustus 1929. „Stahlhelmtarnung". Schr. wil meer aandacht besteed zien aan het camoufleeren van den stalen helm, waar door de schutter zich anders steeds verraden zou door den eigenaardigen op vallenden vorm. Daarvoor beveelt hij aaneen camouflage netje in drie kleuren. Inlichtingendienst. Bulletin beige des sciences militaires. No. 1 Juli 1929. „La tactique des renseignements', kolonel Tasnier. In de inleiding lezen we o.a.: „Aan den eenen kant werden gedurende den wereldoorlog nieuwe middelen uitgevonden of uitgebreidIuchtwaarneming en luchtfotografie, vaststelling van batterijen op geluid en lichtverschijnselen, electrische luistertoestellen, radio-goniometrie, enz.; de verscheidenheid der hulpmiddelen en de groote vermeerdering daar van maakten de studie en de verspreiding der inlichtingen uiterst ingewikkeld". Na den oorlog ontstond de noodzaak alle opgedane ondervinding te verwer ken voor het vastleggen van de beginselen en de methode volgens welke in alle staven en in alle troepen van eenzelfde wapen dient te worden gewerkt. Schr. heeft zes jaar daarin les gegeven aan de Belg. krijgsschool. In No. 2 (Aug. 1929) vinden we het vervolg, waarin behandeld wordt de methode van werken. Als voorbeeld geeft schr. de werkwijze bij het 2de bureau in den staf van een legerkorps. Bij een divisie-staf wordt op overeenkomstige wijze gewerkt. Moreele factoren. Mavors. No. 9. September 1929. „Panieken", eerste luitenant M. R. H. Calmeyer. „In den toekomstoorlog, welke zal worden gekenmerkt door het optreden van snelle wapens en hevige mobiele vernietigingsmiddelen, m.a. w. van hevige moreele schokken, zal dit verschijnsel ongetwijfeld nog meer op den voorgrond treden". Schr. geeft verscheidene voorbeelden van panieken en waarschuwt tegen de défaitistische eenzijdige ontwapeningsactie, daar „hierdoor onze soldaten met een gevoel van minderwaardigheid en angst in het veld komen." Aan- en afvoer. Revue militaire Suisse. No. 8. Augustus 1929. „La service de l'arrière de notre armée", luitenant-kolonel Steiner. Schr. verdeelt dezen dienst in drie „groupements", nl. A. „Ie groupement: front" (verdeeld in 4 secties: 1. operatiën2. inlich tingen 3. verbindingen 4. luchtvaart) B. „Ie groupement transport" (eveneens verdeeld in 4 secties: 1. spoor wegen 2. automobielen3. voorraden en 4. veldpost) C. „Ie groupement base", onderverdeeld in 1. sous-groupement de 1' arrière (11 secties) en 2. service territorial (8 secties). Verder vinden we vermeld de organisatie (personeel en materieel) en de werkwijze van de groupe de subsistance". Organisatie. The Army Quarterly. Juli-nummer 1929. Kolonel G.M. Orr. geeft in i,The Military Forces in India" een overzicht van de veranderingen op het gebied der bevelvoering en de organisatie van het leger in Britsch-Indië, die hebben plaats gevonden sedert 1923 We zien o.a. dat het aantal Br. bataljons is teruggebracht van 50 op 45, de Br. cavalerie-regimenten van 9 op 5, de Br. artillerie van 70 op 60 batterijen (behalve de 3 zware kust-verdediging- batterijen). De berg-batterijen zijn echter van 12 op 19 gebracht. Een veld-

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 121