Moltke kiest als oplossing: aanval op de linkerflank van hei Narew-leger. Daartoe worden aangetrokken het korps ad 4 en 1 korps uit het N. naar Sensburg (in het N. blijven dus V/2 korps -}- 1 cav. div. tegenover het Njemen-leger). M. a. w. verwaarloosd worden reeds dadelijk twee hoofdbegin selen van Schlieffen: alles bijeen halen vooi den beslissenden slag (l/2 korps wordt achtergelaten) en op den vleugel, waar men de beslissing zoekt, onverwachts en uit de diepte aanvallen (Moltke laat 4 van zijn 6 korpsen in front). „Wie soil der feindliche Flügel angegriffen werden? Nicht mit einein Korps oder mit zwei Korps enz Nicht auf den Flügel, sondern auf die Rückzugslinie musz der Marsch gerichtet sein Schlieffen had, tegenover Moltke, ten aanzien van deze beide beginselen blijkbaar vergeefs gepredikt! In de motiveering van zijn besluit wijst Moltke erop, dat hij zich niet eerst tegen het Njemen-leger richt (dus in tegenstelling met Schlieffen), omdat hij daar de eenige winkans ziet in een omvatting uit het N. waartoe hij den tijd niet toereikend acht (hij ontkent of wenscht niet te aanvaarden de kans, door Schlieffen bij de opgave van 1901 uitgewerkt, om via de vesting Lötzen door de merenlinie heen zich tegen den Z. vleugel te richten). De zoodoende mogelijke dubbele omvatting verwerpt hij even zeer, omdat inmiddels het Narew-leger, onder terugwerping van het zwakke Duitsche scherm, kan opmarcheeren tegen zijn rug („denken Sie dabei nicht etwa an Ihren Rücken was de opvatting van Schlieffen). En wat moeten de Duitschers doen, indien de Russen tijdig terug gaan? Moltke durft „die Kühnheit des operativen Gedankes und das Wagnis" niet aan. Een zuivere beoordeeling eischt, dat zijn bezwaren tegen de inder daad hier bijna aangeboden kans voor de dubbele omvatting in hun geheel worden weergegeven (men vergete niet, dat de Russ. Japansche oorlog nog nawerkte op de tactische inzichten). „Aber selbst wenn die Njemenarmee standhalt (en dat was toch vrijwel aan te nemen, gezien den opzet der Russische operatic) darf man auf einen schnellen Erfolg nicht hoffen. Das moderne Gefecht, vor allern das Frontalgefecht (en dat wilde Schlieffen juist zooveel mogelijk voorkomen; zie: Krieg in der Gegenwart) wird ein langes, mühsames und blutiges Ringen sein. Die Starke der Front ist mit der Vervollkommung der Feuerwaffen dauerend gewachsen, und die Erfahrungen der modernen Kriege bezeugen es, dasz der Sieg fast immer nur durch die Umfassung erzwungen wird. Eine solche ist aber hier im Norden durch den Pregel sehr erschwert". 1071

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 13