Moltke durft de onderneming niet aan, kan de bezorgdheid t.a. van zijn rug niet loslaten dezelfde bezorgdheid van den „ge- wöhnlicher General", welke Napoleon zoo herhaaldelijk uitbuitte bij zijn manoeuvre sur la derrière. Stel daartegenover Schlieffen: „dasz der Feind von Siiden naher herangekommen war, dasz Königsberg in Wirksamkeit trat, war für die Deutschen sicher kein Nachteil: es konnten jetzt alle Krafte eingesetzt werden". Was de dubbele omvatting tegen het Njemen-leger een waagstuk? Neen, zeggen de leerlingen van Schlieffen. Ja, oordeelt Moltke „sicherer war die Offensive gegen die Narew- armee". De Instructie voor den commandant van het Duitsche 8e leger en de opdracht, in 1914 aan dit leger gesteld. Het is Moltke en zijn medewerkers gegeven om de Instructie te oniwerpen, welke de commandant van het Duitsche 8e leger in 1914 bij het strategisch defensief tegen de Russen als leiddraad zou dienen. Is deze „Aufmarschanweisung" van Schlieffensche structuur ge worden? Men oordeele. „Der Oberbefehlshaber hat die Operationen im Osten nach eigenem Ermesscn zu leiten". Voor het 8e leger is voorloopig „ein weitlaufiger Aufmarsch festgesetzt (zie hieronder) der dem Grensschutz angepaszt ist. Fiir ihre Verwendiing musz die 8 Armee enger versammelt werden". Haar „schwierige Aufgabe" is: de beveiliging der Oostelijke provincies tegen een Russischen inval. Voor de uitvoering van die opdracht zal slechts beslissend kunnen zijn de algemeene toestand na de gereedstelling en de ondersteuning van het Oostenrijksche offensief. Het Landweerkorps v. Woyrsch (2 divisies: 34 bataljons, 12 batterijen, 12 eskadrons) wordt onder den commandant van het Se Leger gesteld, doch blijft zelfstandig in zijn operaties en zal, ■onmiddellijk aansluitend aan den Oostenrijkschen linkervleugel, „unaufhaltsam" voorwaarts gaan. Het Oostenrijksche offensief zal overigens op de meest werkzame wijze kunnen worden ondersteund, doordat het 8e leger zoo sterk mogelijke Russische krachten bindt. Ondernemen de Russen een offensief naar O. Pruisen, dan wordt daardoor vanzelf een ontlasting der Oostenrijkers bereikt. Doen zij dit niet, wachten zij af of blijven zij in het défensief, dan kan deze ontlasting slechts door een offensief „nach Russland hinein" bereikt worden. 3072

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 14