1. TANNENBERG, EN HOE TANNENBERG ONTSTOND. door M. H. DU CROO. Kapitein van den Generalen Staf. (met 5 schetsen) Moltke Sr. en het offensief in het Oosten. De door v. Schlieffen ontworpen oplossing van het vraagstuk: moet Duitschland bij een oorlog naar twee fronten het beslis sende offensief op het Oost- of op het Westfront aanzetten, is historisch en onder den drang der wisselende omstandigheden gegroeid. Moltke de oudere koos, kort na den vrede van'71 en het Drie- keizersverbond van '72, slechts zeer tijdelijk een offensief in het Westen. Reeds in '79 (verbond met Oostenrijk-Hongarije) veran dert zijn beslissingmen kan den bondgenoot aan de eigen Oostgrens niet alleen laten. Bovendien heeft Frankrijk het vestingfront aan de Fransche Oostgrens voor een groot deel voltooid (85 Fransche vestingen en forten zijn gereed), terwijl Parijs versterkt en het Fransche leger gereorganiseerd is. Moltke acht een snelle beslissing hier onmogelijk bereikbaar. De twee fronten-oorlog in Duitschland's omstandigheden eischt echter die snelheid van handelen en beslissing. Deze schijnt in een strategischen overval tegen Rusland te bereiken zij staat, aangezien Duitschland, en vooral Rijnland, nog geen industrie staat is, een defensief aan den Rijn tegen Frankrijk toe. De strategische overval ziet Moltke in het inzetten van de Duitsche 1059 „L'art de la guerre consiste a avoir avec une armée numériquement infé rieure, toujours plus de forces que l'ennemi sur le point que Ton attaque ou celui qui est attaqué". Napoléon. Waar in het Augustus-nummer in een artikel „Tannenberg" dit onderwerp werd aangesneden, is het wellicht van belang, waar het een zoo vooraan staand en veelzijdig strategisch onderwerp betreft, daarop eenigszins dieper en aan de hand van meerdere gezaghebbende schrijvers en critici in te gaan. De kaartjes zijn ontleend aan „Das Testament des Orafen Schlieffen".

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 1