Eerst den 17en verneemt het legercommando (dat het I koips noo- steeds in de lijn Gunrbinnen-Goldap aanneemt) dit avontuur en bovendien dat zich bij Stallupönen reeds een gevecht heeft °ntQrankert'brengt per auto het bevel om „ogenblikkelijk het gevecht af te breken en het 1 korps achterwaarts te verzamelen. Dit crevecht als zoodanig was niet alleen een ernstige ongehoor zaamheid van den korpscdt., die hiermede vrij duidelijk demon streerde hoe hij zich ten aanzien van dezen legercommandant stelde doch het was bovendien een ernstige fout. In de eerste plaats vertraagde het een vijandelijke opmarsch, dm luist niet vertraagd moest worden. En in de tweede plaats werden ierliezen in manschappen en materieel geleden welke men op dit oogenblik, gezien de beschikbare krachten, met lijden mocht. Het a anvalsbevel voor den slag b ij G u m- Inmiddels blijkt uit berichten dat de Russische rechtervleugel zich veel verder Noordelijker uitstrekt dan werd aangenomen. Om in dit geval een vernietigende aanval op dezen vleugel en flank te doen slagen, dient de Duitsche hoofdmacht Noordelijke «eolaatst en gemasseerd te worden. Bevelen hiertoe gaan echter niet uit; hergroepeering heeft met Wanneer op 19 Augustus (de Russen zijn inderdaad tengevolge van het gevecht bij Stallupönen slechts langzaam te langzaam o-evolgd) de opperbevelhebber den indruk heeft dat de R"ssen Noord van de Rominterheide voldoende zijn genaderd, gaat bevel tot den aanval op den 20en uit. Het oorspronkelijke plan om den Russischen rechtervleugel met overmacht aan te grijpen en te vernietigen blijkt te zijn veiwateic tot een dubbele omvatting in zakfoimaat. In front staan oorspronkelijk: XVII korps, hoofdreserve Königsberg en 1 Res. korps (cht k p. komt later bij den omvattenden rechtervleugel). Links: I korps, zal den vij. N. vleugel omvatten; hierbij de le Cav. divisie. Rechts: 3e Res. D. 6e L. W. br. opgesteld bij Loetzen; gereeu om een omvattenden aanval tegen den vij. Z. vleugel aan te zetten. Een volkomen vernietiging Schlieffen trachtte deze, met den omzwenkenden rechtervleugel vóór, tegen de Memel te bereiken kan een dergelijk „dispositif" niet meer opleveren. Het verloop van den slag. Desondanks biedt tegen den avond de zich ontwikkelende slag 1079

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 21