de Russische rechtervleugel was in oplossing, gedeeltelijk zelfs op de vlucht geslagen in de richting Wirballen; reserven ontbraken. Het russische centrum had zijn aanvalskracht verloren; op den russischen linkervleugel bij Goldap was op den 21 en een beslis sende overwinning der Duitschers niet te voorkomen". Maar en andermaal zij naar de eigenaardige Friktionen ver wezen aan russische zijde raadt een geheele legerstaf dringend den terugtocht aan ter voorkoming van een nederlaag en de com mandant van het leger (Rennenkampf) weigert. Deze generaal, die geenszins een Suwarow was, handelde op een beslissend oogenblik overeenkomstig het klassieke woord van Suwarow (dikwijls ten onrechte aan Foch toegeschreven)een ver loren slag is een slag, welke men denkt te hebben verloren Zoodoende gaat op 20 Augs. te 9.30 n.m. het navolgende Leger- beyel uit: „2. Der Abmarsch nach Westpreussen wird noch heute angetreten. 1 A. K. und 3 R. D. sollen sofort mit Bahntransport zur Stiitzung des XX A. K. nach Siidwesten gefiihrt werden I R. K. und XVII A. K. marschieren zunachst hinter die Angerapp nach Darkehmen und nordlich; den weiteren Abmarsch nach Siid westen deckt die 1. Kav. Div Naar aanleiding van dit bevel trekt voorts het XX korps zich samen naar zijn rechtervleugel in de omgeving van Hohenstein; aan dien rechtervleugel zullen aansluiten de 3e R. D. bij Deutsch Eylau, het I korps in de omgeving Gosslershausen-Strasburg- Bischofswerder. De hoofdreserve Königsberg dekt de inlading van het I korps en trekt vervolgens terug op de versterkte Pregel-Deime- linie (Königsberg). De zoodoende in het Z. gereed gestelde onderdeelen 2/2 korps -j- vestingbezettingen) zullen optreden tegen den linkervleugel er. de linkerflank van het Narew-Ieger gelukt het, om I R. K. en XVII K. tijdig en zonder dat het Njemenleger te zeer opdringt, los te maken, dan is de bedoeling van den cdt. van het 8e Leger om dit leger te verzamelen in de omgeving van Osterode, en ten Oosten van den Weichsel den strijd opnieuw aan te binden, hetzij met het Narew-, hetzij met het Njemen-leger, al naar gelang dei- omstandigheden (volgt Rennenkampf al dan niet?), welke op dat oogenblik (20 Augs.) nog niet konden worden overzien. In deze maatregelen is de voorbereiding voor den slag bij Tan- nenberg belichaamd. 1083 Men vergete echter bij de beoordeeling van het besluit van Prittwitz met. de Instructie van de O.H.L. ,,die Existenzder Armee darf nicht aufs Spiel angesetzt werden". Slechts een veldheer, die bovendien niet slechts „etwas", maar zeer veel „vom Salbol Samuels mitbekommen hat" bouwt op een dergelijke Instructie een Cannae.

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 25