Maar op dit beslissende oogenblik verloor een ander zijn zelfbeheersching wèl. En meer dan de naam van Hinderburg wordt juist die naam gekoppeld aan Tannenberg en aan al die legenden om dezen slag gesponnen. Op wien anders dan op Ludendorff kunnen deze woorden in Hindenburg's ,,Aus meinem Leben" betrekking hebben: „1st es überraschend, wenn ernste Qedanken manches Herz erfüllenwenn Schwankungen auch da drohen, wo bisher nar festester Wille warwenn Zweifel sich auch da einstellen, wo klare Gedanke bis jetzt alles beherrschten Sollten wir nicht doch gegen Rennenkampf uns wieder verstcirken und lieber gegen Samsonow nar halbe Arbeit tun 1st es nicht besser gegen die Narew-Armee die Vernichtung nicht zu suchen, urn die eigene Vernichtung sicher zu vermeiden Nog eens dient hier scherp naar voren te komen dat reeds op den 28en toen te 5,30 n.m. te Froegenau (tegenover Tannen berg) het bevel voor de vervolging werd ontworpen, de voor bereidende maatregelen werden getroffen niet om een afweer te vormen tegen het Njemenleger, maar wel om een aanvang te ma ken met de hergroepeering voor den aanval tegen het Njemenleger: den 28en, werd de grondslag gelegd voor den slag aan de Mazu- rische meren, zooals den 20en Augustus in den namiddag de grondslag voor den slag bij Tannenberg werd gelegd. Tenslotte: om het geval Tannenberg werden tal van legenden gewoven Hindenburg zou reeds als jong officier in het terrein der meren en moerassen dezen slag voorbereid hebben Luden dorff zou, in den specialen trein, welke Hindenburg en hem naar Marienburg voerde, van station tot station berichten omtrent den toestand hebben ontvangen en dienovereenkomstig zijn bevelen hebben getelegrafeerd enz. „Tous ces récits sont de l'invention pure. Tannenberg n'est pas l'oeuvre d' un seul homme. C'est le résultat de l'excellen- te formation de nos chefs et des exploits incomparables du sol dat allemand" (Hoffmann). Inderdaad, maar er kan toch ook wel een meer persoonlijke formule worden opgesteld Hindenburg is de veldheer, die den slag onverzettelijk van wil en uithoudingsvermogen, zonder één oogenblik aarzeling of twijfel tot de vernietiging leidde, voortreffelijk op tactisch gebied bij gestaan door den Chef van zijn staf Ludendorff. Maar de stra tegische spiritus rector in voorbereiding en doorvoering is Hoff mann. En in dien spiritus rector dacht en deedwijlen veldmaarschalk Graf v. Schlieffen. 1087

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 29