a. flankopstellingen, waarbij men vóór de eigen troepen langs vuurt; b. opstelling achter de eigen troepen, waarbij men daar over heen vuurt; c. als b, doch waarbij men tusschen de eigen troepen door vuurt, door gaten, die opzettelijk zijn uitgespaard, dan wel toevallig zijn ontstaan en komt dan tot de conclusie, dat aan al deze methodes groote nadeelen kleven en dat het kan voorkomen, dat geen een van deze is toe te passen, zoodat niets anders overblijft, dan volgen in, of zeer kort achter, de voorste lijn, een methode, die in vlakke en begroeide terreinen vrijwel regel zal moeten zijn. En juist voor dit gebruik is de tegenwoordig in de meeste legers gebezigde mitrailleur ook onze Vickers mitrailleur minder geschikt. Het hoofdbezwaar is wel het groote gewicht, dat normaal gesteld kan worden op 25 KG. voor den mitrail leur en 25 KG. voor de affuit, waardoor een transport in twee éénmanslasten vereischt wordt. Dat het vraagstuk tot heden feitelijk onopgelost is gebleken, vindt dan ook hierin zijn voornaamste oorzaak. De conclusie ligt voor de hand, dat men om tot een bevredigende oplossing ?e geraken het vraagstuk bij de kern moet aanpakken en dus den zwaren mitrailleur, in het bijzonder voor wat betreft zijn gewicht, aan een nadere beschouwing dient te onderwerpen. Een nieuw gezichtspunt wordt hiermede niet geopend. Reeds tijdens den grooten oorlog werd men door de feiten op de nood zakelijkheid hiervan gewezen. Het groote gewicht van den mitrailleur en de daaruit voortvloeien de onhandelbaarheid werkten vooral in den aanval uitermate hinderlijk. De mitrailleur bleek daardoor ten slotte niet in staat op de kleinere afstanden naar behooren den aanval te steunen. De noodzakelijkheid werd gevoeld om op andere wijze daaraan tegemoet te komen. Met het gevolg, dat de lichte mitrailleurs en de geweermitrail leurs hun intrede op het gevechtsveld deden, wapens, die overal en altijd door den aanvaller medegevoerd kunnen worden en het vermogen bezitten de voorwaartsche beweging krachtig met vuur te steunen. De zware mitrailleurs werden daardoor in staat gesteld hunne werkzaamheid van uit meer achterwaarts gelegen stellingen uit te oefenen Voor het oogenblik was daarmede een bevredigende oplossing gekregen. Veel tijd om naar een ideaal oplossing te zoeken was er trouwens niet. Men was midden in den oorlog en spoedige hulp was daardoor een eerste eisch. Nu de groote oorlog weer in het verleden ligt, en de des kundigen eenige jaren den tijd hebben gehad om deze aangele- 1090

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 32