vraagstuk het gedeelte waarin m. i. juist de oplossing schuilt vermoedelijk uit onbekendheid met de nieuwe constructie, buiten beschouwing. Door bijzondere omstandigheden was ik in de gelegenheid me omtrent deze nieuwe constructie op de hoogte te stellen en een studie te maken van de technische en tactische mogelijkheden daarvan, zoodat het wellicht van nut kan zijn de terzake verkregen ervaringen in dit tijdschrift te vermelden. De aanleiding tot deze studie was de lezing van een in 4 deeltjes verschenen brochure van de hand van den tegenwoor- digen Luitenant Kolonel van den Generalen Staf van het Deensche Leger Halvor Jessen getiteld „Die automatische Prazisions- und Einheitswaffe des modernen Schlachtfeldes" Aanvankelijk gedeeltelijk gepubliceerd in een Deensch militair tijdschrift, werden de denkbeelden van Luitenant Kolonel Jessen later als afzonderlijke brochure uitgegeven en in verschillende talen gedrukt. Zij maakten in de buitenlandsche vakpers een grooten opgang, veroorzaakten, zooals een schrijver in de Revue d' Infanterie het uitdrukte „un bruit considerable" en verschillende der meest gezaghebbende schrijvers in het buitenland wijdden daaraan uitvoerige en laat het er dadelijk bijgevoegd worden over het algemeen uiterst gunstige besprekingen. Het is in verband hiermede wel opvallend, dat de Nederland- sche vakpers, dit belangrijke vraagstuk betrekkelijk zoo onbe sproken gelaten heeft. Wellicht vond dit zijn oorzaak in de •omstandigheid, dat het Nederlandsche Leger inzake het mitrail- leurvraagstuk juist zijn standpunt bepaald had en wel in een •richting lijnrecht tegengesteld aan de denkbeelden van Overste Jessen. Volledigheidshalve dient hier nog te worden vermeld, dat de bewerker van het Hoofdstuk Wapentechniek van het jongstverschenen Wetenschappelijk faarbericht van de Indische Krijgskundige Vereeniging: de Kapitein W. F. L. Latour, de •artikelen van Overste Jessen bespreekt en daaraan eenige waarde volle, zij het ook beknopte, beschouwingen heeft vastgeknoopt. De uitermate interessante en veelbelovende inhoud der brochure van den Overste Jessen noopten mij om tijdens een bezoek aan Kopenhagen contact te zoeken met den schrijver. Door mijnerzijds niet genoeg te waardeeren medewerking van het Deensche Ministerie van Oorlog en de Directie der Madsen- fabrieken, werd ik daartoe op waarlijk onbekrompen wijze in de gelegenheid gesteld. Gedurende een viertal dagen werd de Overste jessen geheel beschikbaar gesteld om mij tot in bijzon derheden op de hoogte te brengen met zijn vinding en zijn denkbeelden. Onder leiding van den Overste en in gezelschap van enkele vertegenwoordigers der Madsenfabrieken was ik daar door in de gelegenheid me de meest uitgebreide inlichtingen omtrent de nieuwe constructie te verschaffen, schietproeven naar 1093

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 35