mijn keuze er mede te houden, oefeningen van het Gardeinfan- terieregiment bij te wonen en bij kaderoefeningen in het terrein de mogelijkheden omtrent tactisch gebruik te bestudeeren. De vinding van den Overste Jessen munt uit door degelijk heid en eenvoud. Zij bestaat uit een lichte, doch hecht gecon strueerde affuit, die onder onzen welbekenden geweermitrailleur of karabijnmitrailleur van het Madsensysteem geplaatst, daarvan een wapen maakt, dat in ballistische en vuurtechnische eigen schappen op één lijn gesteld kan worden met den normalen zwa- ren mitrailleur, zooals die bij de verschillende legers, ook het onze, in gebruik is. Op deze wijze is een éénheidsmitrailleur verkregen, die afhan kelijk van de omstandigheden nu eens als lichte mitrailleur (d.w.z. zonder affuit) dan weer als zware mitrailleur (d. w. z. met affuit) kan worden gebruikt. De karakteristieke eigenschappen van de affuit zijn de volgende 1. Gewicht 12 KG; grootste mondingshoogte op vlak terrein 80 cM. (Foto 1). 2. Zeer gemakkelijk te vervoeren. De affuit kan evenals de K. M. zelve, door één man op den rug worden gedragen (foto 2). Tijdens den aanval kan bij een sprong voorwaarts de K. M. met affuit door één man worden vervoerd (Foto 3). Ook bij het kruipend terrein winnen kan één man de K. M. met affuit medevoeren (foto 4). 3. Past zich bij het in stelling brengen zeer gemakkelijk bij het terrein aan (foto 5). 4. Het plaatsen van de affuit en het weder afnemen daarvan geschiedt zeer gemakkelijk en binnen een paar secunden. 5. Bij het schieten met de K M. op affuit houdt de schutter zijn schouder niet tegen de kolf. Het afvuren geschiedt door middel van de Bowden-aftrekinrichting (foto 6). 6. De K. M. op affuit is zeer snel en gemakkelijk geschikt te maken voor beschieting van luchtdoelen (foto 7). Ter staving van de bewering, dat de K. M. op affuit in balis- tische en schiettechnische eigenschappen op één lijn kan worden gesteld met den normalen zwaren mitraileur volgen hieronder eenige gegevens. Hieraan moge voorafgaan de mededeeling, dat deze gegevens wat onzen Indischen K. M. betreft, door mij persoonlijk zijn ver zameld. Onze Indische K. M., welke in de fabriek beschikbaar was, werd daartoe op een lichte affuit geplaatst. De gegevens zijn geenszins geflatteerd. De opstelling der affuit had plaats geheel zonder bijzondere voorzieningen op een willekeurige plaats van het schietterrein of de daartoe gebezigde kuststrook. Ten bewijze dat de vuren niet werden afgegeven door uitgezochte schutters moge voorts dienen, dat een gedeelte der vuren door 1094

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 36