vertoont. Schneider heeft n.l. willen voldoen aan den eisch, dat het geschut tegelijk geschikt zal zijn tegen lucht- en tegen Ianddoelen. Opdat het stuk in het laatste geval volkomen stabiel zal zijn zonder tevens te zwaar te worden, heeft men de hoogte der tappen zeer klein gemaakt slechts 800 mM. en dit heeft weer een zóó ver naar achteren verplaatsen van de as der tappen noo- dig gemaakt, dat het kanon bij de beweging voor de elevatie draait om een punt, dat niet minder dan 800 mM. achter het achtervlak van het kanon ligt (n. 1. in het achtereind van de naar achteren verlengde wieg). Hieruit volgt intusschen, dat practisch hetgeheele gewicht van het kanon moet worden gelicht om elevatie te geven, en die voorwichtigheid eischt eene bijzondere compensatie, welke daardoor wordt verkregen, dat het kanon in horizontalen stand door middel van een kabel een in een verticale veerkolom (veerhuis) gele gen krachtige veer samengedrukt houdt. Als het kanon elevatie krijgt, wordt de veer ontspannen en verliest daardoor aan kracht; tege lijkertijd wordt de telescopische veerkolom uitgeschoven. De lage tappenhoogte in verband met den langen, constanten terugloop, brengt mee, dat voor kruisaffuit volstaan kan wor den met 3 betrekkelijk korte beenen, waardoor de opstelling op niet vlakken bodem vergemakkelijkt wordt. Door een stelinrich- ting kan de pivot van het kanon verticaal gesteld worden, ook indien de bedding (het kruis) helt. Fig. 3 vertoont het stuk in vervoerstand. De staart wordt gevormd door 2 der affuitbeenen, die samengeklapt zijn als de beenen bij een spreidaffuit, terwijl het 3e affuitbeen achteruit steekt en met een steunstuk het kanon ondersteunt. De overgang van den schietstand tot den vervoerstand en omgekeerd vordert een tijd van 3 a 4 minuten. De affuitraden zijn veerend (systeem Brouil- hiet) en voorzien van rubberbanden. De grootste rijsnelheid is 25 a 30 KM. per uur. Normaal wordt het kanon uitgerust verondersteld met eenvoudige richtorganen en volgwijzerinrichting in electrische verbinding met een correcteurmaar het kanon kan ook, indien dat gewenscht wordt, uitgerust worden met gecompliceerde toestellen voor directe richting Een nieuw denkbeeld is het aanbrengen van een auto matisch tempeertoestel op de affuitage, dat zóó is ingericht, dat een doorloopende tempeering kan plaats hebben overeenkomstig de schietgegevens van het oogenblik. De organen van den correc teur voor het bepalen van de tempeering zijn m. a. w. naar het kanon verplaatst. De elevatiemogelijkheid was oorspronkelijk 0-110°, maar zal in de toekomst begrensd worden tot 0-90°, Overigens mogen de volgende gegevens van het geschut wor den genoemd Projectielgewicht 6,5 KG. Aanvangssnelheid 700 M. Maximum dracht 14,5 KM., maximum schiethoogte 9500 M. Lengte van den loop 40 Kalibers, gewicht van het systeem in batterij 2000 KG., in vervoerstand 2900 KG. 1102

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 48