in hun behoeften voorzien. Met behulp van lichte automobielen is tegenwoordig aanvulling nog zeer lang mogelijk terwijl de cavalerie geen treinen met paardentrekracht meer noodig heeft, die vooral bij een haastigen terugtocht zeer hinderlijk zijn. Maar vooral op de brood- en vleeschvoorziening is de auto van grooten invloed geweest. Vroeger was het voor de veldbak- kerijen zeer moeilijk den troep te volgen, daar dan geen tijd tot bakken overbleef. Tegenwoordig kunnen ze per auto sprongs gewijze voorwaarts gaan, waarbij het aan marcheeren ontwende bakkerspersoneel op de auto's kan plaats nemen. Is de bakkerij in bedrijf, dan zijn de auto's van groot belang bij het aanvoeren van het meel en het afvoeren van het brood. De vleeschvoorziening had tot 1913 bij de meeste legers plaats door een kudde den troep te doen volgen, lederen avond na den marsch liet de Intendant zooveel vee slachten als noodig was voor de behoefte van den volgenden dag. De troepentreinen kwamen meestal gedurende den nacht het vleesch fourageeren. Als de kudde uitgeput was, werd ze aangevuld door aankoop ter plaatse of door aanvoer van achteren. Zooals reeds bij de expe ditie in Chaouïa werd opgemerkt, bracht deze methode zeer vele bezwaren mee. De dieren werden geslacht na een marsch en onder de slechtste hygiënische omstandigheden. Dikwijls moesten de troepentreinen 's nachts een extra marsch maken om het vleesch te halen. In de moderne legers wordt de kudde vergezeld door auto's, ingericht voor vleeschvervoer. Deze auto's kunnen in enkele uren gemakkelijk afleggen den weg, dien vroeger de kudde moest doorloopen den afstand, dien de voertuigen van den troepentrein moesten afleggen. Nu kan geslacht worden gedurende den marsch van den troep. De auto's worden met vleesch beladen en volgen den troep naar zijn nieuwe kantonnement, waar de distributie plaats heeft. Na afloop hiervan keeren de auto's naar de veldslachterij terug. Den volgenden dag kan dit herhaald worden, daar de auto's den tweeden dagmarsch van den troep er nog wel bij kunnen afleggen. De kudde is dan geheel afgeslacht. De veldslachterij (d w.z. alleen het personeel met het materieel) wordt nu in de richting van den troep verplaatst, waarvoor slechts enkele auto's noodig zijn. Door plaatselijken aankoop van nieuw vee kunnen dan tevens groote marschen van het vee voor komen worden. Uit het bovenstaande blijkt duidelijk, welk een grooten invloed de invoering van autotractie op de verpleging gehad heeft. Hier na moge nog een enkel voorbeeld uit den wereldoorlog volgen. 1109

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 57