len. Maar waar het verbruik groot is omdat de productie zeer uit gebreid is, mag dus de voorraad niet te klein zijn. Vooral waar wij hier in Indië, bij niet voorradig zijn in den handel vaak maanden moeten wachten, alvorens aanvulling uit Europa is aangekomen. Het is in een militair bedrijf niet toelaatbaar geheel afhankelijk te zijn van de leveranciers h.t.l. Een Leger moet ten allen tijde weer baar zijn en deze weerbaarheid schuilt niet alleen in de individueele prestatie van den enkelen mensch, doch zeer zeker, voor het niet geringste deel, in de gebruiksvaardigheid en de gebruikswaardigheid van het materieel. Het is een ongerijmdheid om een in herstelling komend kanon op aflevering te doen wachten omdat de materialen voor herstelling niet aanwezig zijn. Natuurlijk moet hier met kennis van zaken worden geschift, en gewaakt voor overbodige oplegging. Zoodra vaststaat dat van een of ander artikel een doorloopende voldoende voorraad aangehouden wordt bij de op Java handel drijvende firma's, is het niet noodig daarvan een stock in het maga zijn op te leggen. Maar door het veelomvattende werk en de veelzijdigheid van de werkzaamheden, gij lezer zult het zelf kunnen beoordeelen, als ge mij gevolgd hebt door de geheele fabriek, moet bij den A. C. W. over een flinke magazijnsruimte worden beschikt. Afbeelding 20 geeft U voorts een beeld van de stapeling in onze magazijnen. Boven is de opbewaring van het leder te zien terwijl de gesloten kasten op den beganen grond, met de daaraan bevestigde kaarten eveneens goed uitkomen. De beide stapelingen op den voorgrond, die ge wellicht voor ketels zoudt kunnen aanzien, zijn de rubberbanden die om de raden van de kanonnen voor de Veld artillerie dienen. Het is juist de dag geweest dat door de gereedschapsafdeeling de afgekeurde gereedschappen ter verwisseling zijn aangeboden en de magazijnsknecht is bezig met die artikelen, voornamelijk vijlen, te sorteeren, alvorens ze door den beheerder van dit magazijn kunnen worden afgeschreven. Afbeelding 21 toont U het magazijn waar oliën, vetten, smeer middelen, enz. worden opbewaard. Van de overgebleven ruimte is profijt getrokken, door hier tevens op te slaan alle draad, dwz. metaaldraad, als ijzerdraad, al of niet gegalvaniseerd, koperdraad, enz. Ge ziet dat alles goed is geëti ketteerd, zooals ik reeds beschreven heb en wat een voorname eisch is in een magazijn, zindelijkheid. Stofvrij is geen enkele bewaarplaats, maar bij den A. C. W. is dit toch nagenoeg het geval. Reinheid weert ongedierte en houdt zeer zeker de alles vernielende ratten buiten het gebouw. Een goed opbewaren van de materialen, goed overzichtelijk, bevordert de vlotte uitgifte en vereenvoudigt de administratie. 1113

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 61