Ten slotte maakt het de controle op de bewaarde goederen uiterst eenvoudig. Nadat wij nog een kort bezoek hebben gebracht aan het ijzer en staalmagazijn, waar de stapeling op rakken zorgt voor een goed overzicht van de aanwezige voorraden, waar de verschillende pro fielen streng gescheiden zijn, zoowel van ijzer, staal, messing, koper, brons, alluminium, enz. gaan we een kijkje nemen in de modelzaal. De modelzaal. Afbeelding 22 geeft een klein gedeelte van deze ruime zaal weer. Op sierlijke, doch tevens doelmatige rakken zijn de bij het Leger in gebruik zijnde, door den A. C. W. aan te maken artikelen, ver zameld. Ge vindt hier zoowel een klein oliekannetje, als een compleet kanon, en een riem lang 50 cm. naast een volledig uitgeruste keuken en filterwagen. Elk artikel is beschreven in de Instructie-Inventaris, welk boek" werk in verschillende hoofdstukken is gesplitst, al naar gelang van den aard van de artikelen. Ook in de modelzaal is deze splitsing in hoofdstukken zooals de Instructie-inventaris aangeeft doorgevoerd, zoodat het buiten gewoon eenvoudig is een bepaald voorwerp te vinden, in de massa bijeengebrachte artikelen. Bovendien is elk artikel voorzien van een onderhangend kaartje, waarop de naam er van is aangegeven. Geen voorwerp wordt uit deze zaal afgegeven dan op behoorlijk geteekende bon. De uitgiften worden onmiddellijk genoteerd in het daarvoor bestemde register. Het inheemsche personeel is niet vol doende ontwikkeld in het lezen van teekeningen, zoodat een model als hulpmiddel vaak onontbeerlijk is. Hierin ligt dus onmiddellijk besloten dat een goed verzorgde modelzaal een eerste vereischte is Vernietiging van verouderde of vervangen modellen moet onver wijld geschieden. De werkplaatsen moeten evenals de teekenzaal overtuigd zijn goede modellen te ontvangen bij aanvrage. Want mocht later blijken dat er wijzigingen aan een reeds bestaand aitikel zijn die niet aan het model in de modelzaal zijn aangebracht dan kan dit tengevolge hebben dat nieuwe orders geheel verkeerd worden uitgevoerd met de daaraan klevende finantieele consequen ce's voor het bedrijf. Het toezicht op de modelzaal is bij den A. C. W. in handen van een Officier werktuigkundig ingenieur. Voor het onderhoud en de boeking van de dagelijks voorkomende mutatie's is personeel aanwezig. Zeer zeker belast de modelzaal den post onkosten met onbelangrijk, maar dit is een onontkoombaar iets en vindt zichzelf terug in de fouten die voorkomen worden in de aflevering. 1114

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 62