Ge hebt nu langs de verschillende rakken geloopen en U ten zeerste verwonderd over de ontelbare artikelen die bij een Leger in gebruik zijn. Laat ik U erop attent maken dat het werkelijk aantal dat van dc hier verzamelde vele malen overtreft, want de modellen voor de Intendance, de huismoeder van het Leger, worden bij den A. C. W. niet opbewaard. Wat ge hier ziet is uitsluitend artillerie- materieel. In deze rustige hoek van de bedrijven, zijn we wat tot rust ge komen; thans is het tijd om ons naar de metaalwerkplaatsen te begeven. Het eerst aan de beurt is de instrumentmakerij, verdeeld in een machinaal gedeelte en een afdeeling bankwerkerij, terwijl tevens bij deze werkplaats de optische afdeeling en de telefoonherstel- werkplaats zijn ondergebracht. Beide laatsten zijn behuisd in een modern gebouw, eerst sedert begin van dit jaar opgetrokken. In de optische afdeeling, de naam duidt het reeds aan, worden alle herstellingen aan de bij het Leger in gebruik zijnde optische instrpmenten verricht. Het gebouw is geheel stofvrij, de in behandeling zijnde lenzen, prisma's enz. worden met de uiterste zorg behandeld. Op fluwee- len lappen, onder glazen stolpen, wordt gewaakt tegen elke veront reiniging, die tot beschadiging van de dure prisma's zou kunnen leiden. Er zijn prisma's die ongeveer 300,kosten en is het duidelijk dat deze voorzorg niet overbodig is. In de optische afdeeling worden alle Zeiss, Goerz .en andere prismakijkers geheel uit elkander genomen, schoongemaakt en als nieuw afgeleverd. Hier komen ook de afstandmeters met verschil lende bases, schaarkijkers, kortom alles wat een prisma of lens heeft wordt hier op vakkundige wijze hersteld. Het gebouw is voorloopig nog mede in gebruik voor het herstellen van de telefonen, waarvan verschillende typen bij het Leger in gebruik zijn. In de toekomst wordt dit een afzonderlijke afdeeling in een eigen gebouw, zoodat dan de optische afdeeling als volgt zal worden gebruikt. In het eene gedeelte, de optiek-werkplaats, geschieden alle herstellingen, terwijl de tweede helft die een vrij uitzicht heeft, als keuringslokaal dienst zal doen. Over het keuren van de optische instrumenten, waarvan elk een eigen wijze van controleeren behoeft, zal ik hier niet uitweiden. Waar het moderne geschut zonder uitzondering beschikt, voor het in de richting brengen van den vuurmond, over een kijkerin richting, behoeft het geen betoog dat ook deze hier onderhanden worden genomen. Nadat zij zijn schoongemaakt komt de controle van de evenwijdigheid van de zielas, dat is de denkbeeldige lijn die in het hart van de schietbuis loopt, en de richtlijn, dat is dus de kijkeras. 1115

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 69