In deze evenwijdigheid mag geen fout zitten, want al zou deze germc kunnen zijn wat de hoekwaarde betreft, op grooten afstand zou deze oogenschijnlijk geringe fout zich zeer vergroot demonstree- ren. Er gaat dus geen kanon de fabriek uit of de zielas en richtlijn loopen absoluut evenwijdig. De controle hiervan wordt uitgeoefend door een officier, tevens bedrijfsleider in de metaalwerkplaatsen. Op afbeelding 23 ziet ge hoe de evenwijdigheid van eenige vuur monden van 7.5 cm. Veld wordt gecontroleerd, en zoo noodig wordt hersteld waar deze verloren mocht zijn gegaan. Kalm en rustig gaan de werklieden in deze afdeeling hun gang. Hier is er een bezig met een grooten afstandmeter, terwijl ginds een horlogemaker gebogen zit over een tertshorloge, dat bij een oefening een onvrijwillig bad in de een of andere rivier heeft genomen. Maar alles gebeurt kalm en zonder eenige overhaasting, want elke fout wreekt zich straks, als de kijker is gemonteerd of het horloge weer in gebruik genomen. Alle instrumenten komen in de instrumentmakerij ter herstelling. Hier wordt mede de laatste hand gelegd aan de kanonnen, alvo rens deze aan de ververij af te geven, want de richtrmddelen en het sluitstuk met onderdeelen behoort tot het gebied van den instrumentmaker. Alle batterijkompassen, tempeertoestellen, kwadranten, onder deelen van de sluitstukken der verschillende kanonnen, enz. te veel om op te noemen, passeeren deze afdeeling. Zooals ik reeds aangaf is de instrumentmakerij verdeeld in het machinale gedeelte, waaronder te verstaan de draaierij en freesaf- deeling, alsmede de verdeelinrichting, en het bankwerkersgedeelte, waaronder de graveerafdeeling en de fijnbankwerkerij. Een gedeelte van de verdeelinrichting ressorteert ook nog hieronder, n.l., de handverdeelmachines. Een overzicht van het machinale gedeelte geeft afbeelding 24. In dit gedeelte staan opgesteld: negen draaibanken, een draai bank tevens freesbank, twee revolverdraaibanken, vijf boormachines, twee schaafbanken, acht freesbanken, waaronder een universeele, een pons- en knipmachine, een walsmachine, twee slijpmachines, een universeele werktuigslijpmachine, een spiraalboorslijpmachine en vier persen. Tijdens het schrijven van dit aitikel zijn nog aange komen een „progres" draaibank, een vertikale slijpmachine, drie instrumentmakersdraaibankjes, een polijstmachine, twee boorban- ken en een spiegleuftrekmachine. Al deze machines zijn nagenoeg continue in bedrijf, want de werkzaamheden van een Legerinstrumentmakerij zijn zeer uitge breid, ze alle met U te bespreken zou vermoedelijk voor U met zonder belangstelling zijn, doch ik vermeen beter te doen met enkele bijzondere types die Uw aandacht trekken wat nader met 1116

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 70