U te bezien. Straks in de draaierij vindt ge ze alle weder terug, echter van eenigszins grootere afmetingen en daar zullen we er wat langer bij stilstaan. In de verdeelinrichting vindt ge wat bijzondere types aangaat, het neusje van den zalm. Twee rechte verdeelmachines en twee cirkelverdeelmachines, vormen hier de uitrusting. Wellicht denkt ge nu bij U zelf, moet je daar zoo'n drukte over maken. Teneinde IJ, waar in de werktuigbouwkunde nog steeds de prijs een maat staf is voor het geleverde werk, eenig idee te geven wat hier staat, kan ik U mededeelen dat de automatische rechte verdeelmachine 5000.en de cirkelverdeelmachine (de automatische wel te verstaan) 12.500 kost. Er staan hier van elke soort machine, opgesteld een die geheel automatisch werkt en een machine met handaandrijving. Dat hier uiterste nauwkeurigheid een eerste vereischte is zal U duidelijk zijn. Vooral het handverdeelwerk is een zeer inspannende arbeid, daar voor elke verdeeling het rechts op de afbeelding 25 zichtbare handwiel moet worden gesteld. Op deze afbeelding is weergegeven de rechte handverdeelmachine, waarop tot voor een jaar alle verdeelwerk moest worden uitgevoerd. De verdeelingen worden mede uit de hand aangebracht, door het beiteltje, dat aan het support zit over het werkstuk heen te halen. Dat nogal eens fouten voorkwamen spreekt vanzelf. Moeten nu verdeelingen in millimeters worden aangebracht over een lengte van ongeveer 2 m. en wordt in het begin een fout gemaakt, die niet dadelijk wordt opgemerkt, dan moeten alle verdeelingen uit de liniaal worden gehaald, waar uren mede gemoeid zijn, en opnieuw worden ver deeld. Behalve het ontzettende tijdverlies, zijn de onkosten mede zeer hoog, zoodat het zeker een groote verbetering mocht worden ge noemd toen de automatische rechte verdeelmachine bij den A. C. W. werd ingedeeld. Deze rechte verdeelautomaat werkt met twee supports of twee beiteltjes tegelijk. De machine wordt voor een bepaald werkstuk gesteld en werkt zij eenmaal dan worden de streepjes automatisch op de goede afstanden op het werkstuk aangebracht, zelfs zoo dat bij de millimeterverdeeling het vijfde streepje langer wordt gemaakt dan de vorige en het zesde daarna weer korter dan het vijfde, enz. Doordat er twee supports zijn kunnen dus, van niet te lange stukken, er twee gelijktijdig worden opgespannen en verdeeld. De machine kan 200 verdeelingen per minuut aanbrengen. Een proef werd genomen ter vergelijking met de handverdeel machine, en bleek dat de automaat in drie minuten evenveel werk leverde als de handverdeelbank in 30 uren, voorwaar wel een punt dat de aandacht ten volle verdient. Fouten maakt de automaat niet. Als zij goed is ingesteld, werkt zij feilloos. De graad van nauwkeurigheid is op deze machine 1117

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 71