0,01 mm. Wat zou het een menschelijke inspanning vergen om deze graad van nauwkeurigheid te bereiken, ten koste van het zenuwgestel van den werkman. Doch noch de rechte, noch de cirkelverdeelmachine weten hier iets van en leveren trouw het op gedragen werk zonder morren, zonder aarzelen en in een onge- loofelijk tempo. Wat ik hierboven over de rechte handverdeelmachine zeide geldt in even groote mate voor de cirkelverdeelmachine, die op afbeelding 26 voorkomt. Ook de cirkelverdeelmachine wordt geheel uit de hand gesteld, waarbij om fouten te voorkomen de stelling steedmet de loupe wordt afgelezen. Toch komen zij voor, wat iets menschelijks is. Ook" het aanbrengen der verdeelingen geschiedt uit de hand, door terugtrekken van een beiteltje over het werkstuk. Verdeelwerk op conische werkstukken kan deze machine niet leveren. Zoodat ook hier de automatische cirkelverdeelmachine een uitkomst was. Aan beide automaten is een graveer-copieerinrichting verbonden, opdat gelijktijdig de cijfers bij de verdeelingen kunnen worden gebracht. Beide banken kunnen ook voor handbeweging worden gebruikt. De rechte verdeelmachine verdeelt zonder interruptie een lengte van een meter. Met een support worden normaal 100, met twee supports 200 verdeelingen per minuut aangebracht. Netto weegt de bank 600 kg. De cirkelverdeelmachine die een graad van nauwkeurigheid heeft van ongeveer 1" (een seconde, hoekmaat) heeft een diameter van één meter. Voor het gebruik van grootere diameters worden de werkstukken vastgeklemd met hulpstukken. Het aantal verdeelingen per minuut bedraagt van 10 tot 40, benoodigde kracht 0,25 P.K., netto gewicht 850 kg. De machines zijn geleverd door de fabriek Société Génévoise d'instruments de physique, bekend om haar zeer nauwkeurige afwerking. Beide machines zijn afgesteld op 26° C. de hier in de fabriek heerschende temperatuur, terwijl reguleering mogelijk is. Voor beide machines is er meer dan voldoende werk. Het zijn de eenigste banken van dit type op Java. Voor precisie verdeel werk zult ge dus bij den A. C. W. moeten aankloppen. Wat wij alzoo verdeelen? Natuurlijk in de eerste plaats weder voor het Leger alle artikelen waarop verdeelingen voorkomen. De opzetten van de kannonen, welke bij sommige recht bij andere cirkelvormig zijn. Zij worden voorzien van zgn. duizendsten ver deelingen. Dat zijn verdeelingen die 1/1000 van den afstand of van de straal bedragen. Als regel wordt aangenomen dat l°/00 =3' (bij benadering). Ook komen er afstandsverdeelingen op voor, aan gebracht aan de hand van de schootstafel, dan wel verdeelingen in graden en minuten. Verder worden verdeeld de kwadranten, dienende om elevatie te geven aan de kanonnen. Hierop komen gradenverdeelingen voor, 1118

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 72