Het uitponsen van de penningen, die in verschillende vormen moeten worden geleverd, geschiedt in de blikslagerij. Hier, in de instrumentmakerij worden de ringetjes aangebracht, terwijl ze te vens worden voorzien van het benoodigde merk. Dit werk is hoofd zakelijk in handen van jeugdige werkkrachten, die hun opleiding op deze wijze aanvangen, om later een bruikbaar instrumentmaker te worden. We staan nog even stil bij het controleeren van detempeer- toestellen voor het veld- en berggeschut, en staan verbluft over de groote nauwkeurigheid die bij deze controle wordt betracht. De aanmaak van spiraalveeren heeft mede onze belangstelling om ons vervolgens langs den aanmaak van de hoekmeters bestemd voor de Infanterie, en de veel zorg vereischende vervaardiging en montage van de ingewikkelde dubbele wentelaar in gebruik bij de Artillerie, door de bankwerkerij naar de gereedschapsafdeeling te begeven. Het verboden toegang boven den ingang is voor ons heden geen beletsel en dus betreden we, de wel niet zeer groote, toch uiterst belangrijke, zoo niet belangrijkste afdeeling van de fabriek. Want een eerste vereischte is dat de werkman over goed gereed schap beschikt, en de aanmaak hiervan moet dus op het hoogste peil staan. Ook uit economisch oogpunt is de gereedschapsafdeeling van het meeste belang, zooals U uit het volgende zal blijken. Het ligt in mijn bedoeling de inrichting en werkwijze, alsmede de administratie van deze werkplaats meer in details met U te behandelen en wel om de reeds boven genoemde redenen. Ook hier weer een onderverdeeling, in: het gedeelte voor aanmaak en herstelling van gereedschappen en een voorraadschuur van gereedschappen voor de werkplaatsen. Deze laatste is door een tweede deur afgescheiden van het overige gedeelte van de werk plaats, teneinde een onnoodig binnen loopen van deze ruimte, waar de gereedschappen, als, vijlen, passers, meetlatten, Iiniaals, enz. zoo maar voor het grijpen liggen, te voorkomen. In de omrastering is een loket. Een bel wordt geluid en een werkman voorzien van een bon, komt nieuw gereedschap halen, omdat het in gebruik zijnde versleten is. Een andere vijl wordt hem verstrekt en hij tijgt weder aan den arbeid. Zoo is het hier gedurende den geheelen dag een va et vient van menschen die hun gereed schap komen omruilen. Hoe dit preicies in zijn werk gaat zal ik U zoo aanstonds vertellen. Laten we eerst even de geheele ruimte bekijken. In het resteerende gedeelte binnen de omheining staan verschil lende machines terwijl er tevens gelegenheid is voor enkele bank werkers om aan werkbanken handwerk te verrichten. In deze afdee ling wordt al het gereedschap benoodigd voor de afwerking van de verschillende orders vervaardigd. Stempels, matrijzen, freezen 1120

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 74