van elke soort, als profiel- en moduulfreezen, beitels, boren, enz. worden hier geheel gereed gemaakt. Opgesteld zijn hier: een achterdraaibank, negen boormachines, waaronder vier electrische en twee handboormachines, een sterke armschaafbank, een universeele freesmachine, een ponsmachine, een nat- en droogslijpmachine, twee draaibanken, een universeele bei telslijpmachine, een spiraalboorslijpmachine, een vijlmachine en een universeele rondslijpmachine, terwijl twee gashardingsovens voor klein werk onmiddellijk voor gebruik gereed zijn. Wellicht doet het woordje „universeel" U eenigszins vreemd aan. Laat ik U gerust stellen. Het zou niet aangaan om in een fabriek als de A. C. W. voor elk voorkomend werk te beschikken over een daarvoor geconstrueerde machine. Welk een heirleger van banken zou dan de fabriek vullen en hoeveel tijd zouden zij niet werkeloos staan. Hier is dus de uni verseele machine bij uitstek op haar plaats, daar zij zoowel voor groot als voor klein werk te gebruiken is, en daardoor een te kost bare inrichting onnoodig maakt. De stempel- en inatrijzenaanmaak is in de laatste twee jaren zeer naar voren getreden. Werk wat vroeger uit de hand gemaakt werd, wordt nu zooveel mogelijk, geperst of geslagen. Wat als stempel- en inatrijzenwerk wordt afgeleverd is te veel om op te noemen, o.a.: aluminium eetketels, aluminium vetlapdoozen, rood koperen doppen voor metaalverkapsels, gespen, enz. worden onder de pers vervaardigd. Doch ook de warmmatrijzen, waarin staal en ijzer, doch nu tot roodgloei-hitte verwarmd, worden geslagen, wor den zeer veel gebruikt. Ik noem hier als voorbeeld de stangen voor paarden, waarvan zoowel het tonggedeelte als de scharen warm geperst worden of geslagen onder den luchthamer. Aan de zeer hooge eischen, die tegenwoordig aan de verschillende werkplaatsen in het algemeen en aan de metaalwerkplaatsen in het bijzonder worden gesteld, zij het in economische of in tech nische volmaakte uitvoering der producten, kan slechts dan worden voldaan, wanneer de wijze van aanmaak, vanaf het kleinste onder deel tot aan de grootste werkstukken, geschiedt met de beste midde len, die in de techniek ons ten dienste staan. Tot deze middelen moet na het materiaal, onmiddellijk het ge reedschap volgen. „Goed gereedschap is het halve werk", komt steeds weder tot uiting bij de bewerking van materialen. In elk hedendaagsch bedrijf moet dan ook een scherpe controle zijn op de volwaardige uitvoering der aan te maken gereedschap pen, alsmede op de elders aan te koopen. Er wordt een onderscheid gemaakt tusschen normale en speciale gereedschappen. De normale, als: freezen, boren, tappen, enz. enz. worden dan betrokken van die fabrieken, die speciaal zijn ingericht op de vervaardiging van deze artikelen. De speciale gereedschap- 1121

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 75