pen, die elk bedrijf voor bijzondere doeleinden noodig heeft, worden in de meeste gevallen, in een modern bedrijf, in eigen werkplaats aangemaakt. De afdeeling gereedschap bezit in de fabriek, uitsluitend en alleen het recht en de bevoegdheid, de gereedschappen noodig voor het bedrijf aan te maken, of wel te vernieuwen, aangezien het deze afdeeling is, die uit den aard der zaak vertrouwd raakt met de samenstelling en behandeling van het materiaal, benoodigd voor de verschillende gereedschappen. In vele bedrijven wordt de gereedschapsafdeeling beschouwd als een noodzakelijk kwaad. Dit gaat op voor kleine werkplaatsen, die te veel zouden worden belast, indien een dergelijke afdeeling in stand moest worden gehouden. Waar de universeele machine op haar plaats is in het bedrijf van den A. C. W. en dus het gebruik van veel hulpgereedschap elk oogenblik naar voren treedt, moet, en dat is zij dan ook, de gereed schapsafdeeling bij onze fabriek, tot volmaking zijn opgevoerd. Ook levert het toepassen van bijzonder gereedschap in vele geval len een besparing en grootere productie op. Ik zal u dit nader toelichten door het volgende voorbeeld. Op de patroontasschen zitten kleine koperen hoekstukjes, ten einde slijtage op de hoeken tegen te gaan. Op de vroeger in gebruik zijnde werkwijze, waarbij een stempel werd gebezigd die na het uitponsen van een hoekstukje moest worden uitgeschakeld, werd een productie verkregen per 8-urigen werkdag, van 3000 stuks. Dit uitschakelen der machine was noodig, omdat na elke ponsing de werkman weer de aanslagnok moest opzoeken. Waar groote orders van deze hoekstukjes zijn uit te voeren (100.000 stuks en meer) is het duidelijk dat het afwerken dezer bestellingen veel te veel tijd in beslag nam. Een nieuwe werkwijze werd ingevoerd, waarbij de geheele be werking machinaal wordt uitgevoerd, zoodat in twee dagen tijd een bestelling van 100.000 stuks kan worden afgeleverd, waarbij dan nog gerekend is op een uiterst zuinig werken, zoodat het mate riaal-verlies zoo gering mogelijk zij. Niet alleen dat hierin voordeel is gelegen, doch het vrij komen van een machine voor andere doeleinden is een niet te verwaar- loozen factor in een bedrijf, waar veel ponswerk wordt ver richt. Bij het toepassen van de laatste methode vindt de messingstrook geheel automatisch den aanslagnok en behoeft de machine niet te worden uitgeschakeld. Ik zou nog vele andere voorbeelden kunnen aanhalen en u met cijfers overtuigen van het groote nut verbonden aan het gebruik van goede stempels, maar ga liever over tot het aangeven van de constructie van eenige bij den A. C. W. gemaakte en in gebruik zijnde stempels. 1122

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 76