Nadat de pers is gesteld moet zij dus vijfmaal dalen, voordat het eerste afgewerkte stuk verschijnt, waarna er verder bij iedere slag een wordt uitgeworpen. Men heeft bandmateriaal in den handel in diverse dikten en breedten, bij lengten van 25-50 m. en meer, zoodat een rol van dit materiaal automatisch door den stempel kan worden heengeschoven, waardoor de productie tot het uiterst mogelijke wordt opgevoerd. Het behoeft geen betoog dat het niet economisch zou zijn den hier beschreven stempel te gebruiken, indien men strooken materiaal moet knippen uit platen van 4' (voet) lang en minder. Waar het niet in mijn bedoeling ligt hier een uitgebreid overzicht te geven van de moeilijkheden aan stempel-aanmaak verbonden, en de mogelijkheid niet is uitgesloten dat ter gelegener tijd een afzonderlijk werk zal verschijnen, in extenso behandelende de aan maak van stempels en matrijzen en het gebruik ervan, kan ik toch niet nalaten nog één type te behandelen, waar bij den A. C. W. een zeer nuttig gebruik van is gemaakt, bij den grooten aanmaak van kisten n.l. de automatische combinatiestempel. De voorwerpen afgebeeld in de figuren I en II, zijn hoekan kers voor kisten en gemaakt van bandmateriaal. De fabrikage hier van is zoo uiterst goedkoop, dat zij nog voordeeliger kunnen worden toegepast dan spijkers of schroeven. De wijze waarop zij worden aangewend is weergegeven in figuur 111. Het hoekanker wordt tegen een zijde van de kist gedrukt en in het hout gedreven, daarna haaks omgebogen, zoodat de punten aan het andere einde het hout binnendringen. De figuren I en II toonen hoekankers van twee verschillende typen. Het eene model anker (fig. 11) heeft drie en het andere vier opstaande punten aan ieder eind; terwijl bij het eerste de punten haaks overeind staan, zijn ze in het andere model (lig I) gedraaid onder een hoek van 45°. Hoekankers van het laatst genoemde type worden gebruikt voor zwaardere kisten, het grootere aantal pun ten en de zwaai erin maken ze tot een veel sterkere bevestiging. De hier afgebeelde stempel is geconstructeerd voor aanmaak van het langere type, direct en compleet uit een strook metaal. Volgorde van bewerking: le. De punten worden geponst en tegelijkertijd rechtop gezet. 2e. De punten worden ineen gedraaid tot den gewenschten hoek. 3e. Het hoekanker wordt op maat afgeknipt met ronde einden. De manier waarop deze verschillende bewerkingen geschieden en de opeenvolgde plaatsing van de daarvoor benoodigde stempel- onderdeelen, kan men zien in figuur IV. In een enkelvoudige snijstempel is de pons boven en snij- plaat beneden geplaatst. In den hier beschreven automatischen stem pel is dit juist andersom en bevinden zich de ponsen beneden en de snijplaat boven. Spreken wij dus gemakshalve van boven- en onder deel, het deel in de grondplaat als het onderdeel. 1125

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 79