die dazu gehörigeri Reserve-Divisionen nach Ost-Preussen gezo gen sobald zie erkannt hatten, wo die Russen aufmarschierten. Sie erlangten dadurch eine Starke, die ihnen ermöglichte, wenig- stens eine der beiden Armeeen zu schlagen''. (mededeeling van generaal v. Hahnke). Schlieffen en zijn medewerkers zien zich gesteld voor de op lossing van het niet eenvoudige geval: een operatie op de bin nenlijnen, die een snelle vernietiging van den eenen en vervolgens tenminste het afdoend terugwerpen van den anderen tegenstander eischt, en dit tegen een meer dan dubbele overmacht. Er zijn er velen, die een operatie op de binnenlijnen als een aantrekkelijke opdracht beschouwen; als historische voorbeelden wijzen zij gaarne op hetgeen Napoleon in dit opzicht bereikte, waarbij meermalen de groote moeilijkheden verdoezeld blijven. En waarbij vergeten wordt, dat de krijgsgeschiedenis slechts weinig werkelijke geslaagde operaties op de binnenlijnen kent; dat ook Napoleon tenslotte (Dresden, Leipzig, 1814, Waterloo) „an ei ier solchen Thron und Freiheit hat eingebiiszt". „Es musz also sehr schwierig sein von drei Seiten bedroht, mit unterlegenen Kraften den Feind entscheidend zu schlagen. Ein „or- dinaren" Sieg, d. h. ein frontaler Sieg, genügt nicht urn aus der Einkreisung sich zu retten. Anderseits wird der Feind bemüht sein, seine Flanken zu schützen. Der Durchschnittsgeneral, in dem nicht der Qlaube an seinen Stern lebt, wird in solcher Lage, nach frontalen Versuchen den Feind zu schlagen oder wenigstens aufzuhalten, den Rückzug antreten. (men vergelijke met 1914 hoezeer is deze profetie naar den letter vervuld Slot-opdracht Generale Staf 1898 (schets 1). Voor de eerste maal stelt Schlieffen „het geval" in de slot- opdracht voor de in 1898 bij den Generalen Staf gedetacheerde Oberleutnants. Men heeft Schlieffen meermalen het verwijt gemaakt, dat hij betrekkelijk jonge, subalterne officieren reeds met legers en legerkorpsen liet werken dat was immers dwaasheid, kon alleen tot teleurstellingen, tot onrijpe oogst entot pendante- rie leiden! Eerst bij de bespreking van de laatste strategische stafoefe ning, welke onder zijn leiding in 1905 plaats vond, heeft hij op de hem eigen wijze op dit verwijt geantwoord. Hij wees erop hoe een groote kunst het voor een opperbevel hebber is om zijn opvattingen en bedoelingen aan zijn onder aanvoerders duidelijk te maken en hoe het evenzeer een kunst is voor die onderaanvoerders om zich in den algemeenen oorlogs toestand (Kriegslage) in te denken, de bedoelingen en voornemens van den opperbevelhebber te begrijpen en op doelmatige wijze 1065

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 7