Bij den derden slag wordt het eerste afgewerkte hoekanker afgesneden en wordt daarna bij eiken nieuwen slag een geheel afgewerkt stuk verkregen. Voor het produceeren van hoekankers, afgebeeld in figuur II, wordteenzelfde stempel—als hier omschreven gebruikt, met dit verschil dat de draaibewerking vervalt. Figuur V toont aan hoe de automatische werking geschiedt van de onderponsen. Voor deze en soortgelijke artikelen gebruikt men bandmateriaal in rollen, ten eerste kan dan de machine doorloopen, waardoor de productie wordt verhoogd, ten tweede is bandmateriaal aan de kanten afgerond (wat niet het geval is wanneer men strooken uit plaatmateriaal moet knippen) en geeft dit het artikel een beter aanzien. Het behoeft geen betoog dat nog vele andere bewerkingen met stempelarbeid kunnen worden verricht. Ik noem hiervan het omzetten, doorzetten, omkralen van scharnieren, enz. enz. De economie van het gebruik van stempels en matrijzen spreekt uit de opgevoerde productie voor zich zelf. Alle beitels worden in de gereedschapsafdeeling aangemaakt, waarvan vooral de draaierij groot nut heeft. Van elke teitel zijn drie stuks voor den man aanwezig en wel een in de gereed schapsafdeeling, en twee bij den werkman. Een hiervan heeft hij op zijn bank staan en dus in gebruik, de tweede ligt in reserve in zijn kast. Is de beitel niet in gebruik dan liggen natuurlijk de beide exemplaren in zijn kast. Zoodra nu de in gebru'k zijnde beitel bot wordt en de werkman deze zou moeten gaan slijpen, zet hij eenvoudig zijn reserve in en de botte beitel wordt weggehaald door de zorg van de gereedschapsafdeeling en hiervoor in de plaats gegeven de beitel welke als tweede reserve in de gereedschapsafdeeling reeds geslepen ligt. Wat tot nu toe nog niet is mogen gelukken bij den A. C. W., is het invoeren en het gebruik van eenvoudige seintjes, zooals dit met zeer veel succes wordt toegepast bij de Société Anomy- me Lemoine te Luik. Elke draaier beschikt daar over een seintje, dat bestaat uit een klein rond ijzeren plaatje aan een steel, dat op het bed van de bank kan worden gezet. Dit seintje had twee kleuren, aan de eene zijde was het wit geschilderd, en de andere kant was rood. Zoodra nu zijn beitel bot was zette hij de roode kant naar de gereedschapsafdeeling toe en een man hiervan deed op gezet te tijden een ronde door de werkplaats en wist dus dadelijk welke banken hulp noodig hadden. De werkman had vanzelf sprekend zijn reserve beitel ingespannen. Bij den A. C. W. zou dit zeer eenvoudig zijn daar de geheele draaierij vanuit de gereedschapsafdeeling is te overzien en 1129

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 83