dus dadelijk door den opzichter van de Q. A. hulp kan worden verleend. F Maar ook bij ons zal weldra dit systeem ingang hebben ge vonden, hoewel met inheemsche krachten dergelijke schijnbare Kleinigheden niet altijd even vlot van stapel loopen. Door bovenstaande^ wordt het onophoudelijk wegloopen van het werk tot een minimum beperkt. Geheel tegengaan hiervan is vrijwel onmogelijk en de statistieken wijzen uit dat als een man eenmaal zijn werk heeft verlaten hij er ruim den tijd voor neemt om weer terug te komen en geregeld zijn arbeid voort te zetten. Het is toegestaan bij eerste ontvangst, de beitel een weinig naar de hand van den werkman bij te slijpen. *1®*, ~us groote voordeelen zijn gereedschapsafdeeling dicht bij de verschillende werkplaatsen, speciaal bij de draaierij te hebben. Wat dit aangaat is de G. AFD. van den A.C.W bi uitstek gunstig geplaatst. Ik kom nu vanzelf op de verantwoording in de gereedschaps afdeeling, de uitgifte van gereedschappen, enz. Hiervoor zijn de gegevens vastgelegd in de nota van de administratie der vaste activa bij den Artillerie Constructie W. De gereedschappen die door de G. AFD. worden ontvangen (uit het magazijn van den A.C.W.) en afgegeven (aan den werkman) worden onderscheiden in drie groepen: 1. Gereedschappen bestemd voor het verbruik (dit zijn arti kelen die in de werkplaatsen worden opgebruikt en na inwisse ling voor afval in aanmerking komen, zooals: vijlen, zagen enz.) Gereedschappen bestemd voor het gebruik (dit zijn artike- en die aan meerdere of mindere slijtage onderhevig zijn en na gebruik al dan niet geslepen of hersteld moeten worden, b v beitels, boren, matrijzen, stempels, enz.) 3. Gereedschappen benoodigd voor een bepaalde order. De onder 1 (verbruik)_ bedoelde gereedschappen worden door de Q. A. uit het magazijn of uit de werkplaats, waar de aanmaak heeft plaats gehad, ontvangen. Bij de boekhouding heeft aan- teekening van deze gereedschappen plaats in een afzonderlijk register, en hieruit wordt dit overgenomen op de kaarten in een kolom: Ontvangen" met vermelding van het bon-of ordernummer. Ook de beginvoorraad wordt in deze kolom aangeteekend. De door de werklieden benoodigde gereedschappen worden uit de gereedschapsafdeeling ontvangen tegen afgifte van een witte bon Deze tot een boekje ingebonden bonnen worden door e opzichters der werkplaatsen in duplo opgemaakt en getee- kend. Het duplicaat exemplaar blijft in het boekje achter. De penningnummers van de werklieden worden mede op de bon vermeld. p bonnen worden dagelijks door de gereedschapsafdeeling ingeleverd bij de boekhouding, waar na vergelijking met de 1130

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 84