Van de bovenbedoelde penningen ontvangt elke werkman een aantal Met aan proefmakers afgegeven gereedschap wordt gehandeld als met de onder 1 genoemde gereedschappen. Slaagt een proefmaker en heeft hij het in bruikleen ontvangen gereedschap nog noodig, dan maakt de betrokken Opziener een of meer bonnen op en worden de noodige penningen en ont- vangststrooken aan de gereedschapsafdeeling afgegeven. De herstellingen van de terugontvangen gereedschappen komen ten laste van het onkosten nummer „Onderhoud gereedschappen, enz gereedschapsafdeeling". Elk kwartaal wordt nagegaan welke gereedschappen onbruikbaar zijn. Daarna heeft inlevering in het magazijn plaats, vergezeld van een opgave. Nadat de gereedschappen en proces-verbaal van af keuring zijn gebracht, wordt deze opgave doorgezonden aan de boekhouding, waar de onbruikbare gereedschappen weer op de kaarten worden aangeteekend, in de kolom „Afgegeven". Worden er gereedschappen zoek gemaakt, dan vermeldt de betrokken Opziener dit op de inleveringsstrooken. Deze strooken gaan naar de gereedschapsafdeeling waar de penningen worden teruggegeven aan de werklieden, terwijl de strooken dagelijks worden doorgezonden aan de boekhouding. Hier worden uit deze strooken na opmaking van de boetebriefjes (vergoeding) weer kwartaalstaten samengesteld, waarvan de gegevens weer worden overgenomen op de kaarten in de kolom „Afgegeven". De kosten van de onder 3 bedoelde gereedschappen worden door den Opziener van de gereedschapsafdeeling verschreven, op die orders, waarvoor de gereedschappen noodig zijn. Na gebruik worden deze gereedschappen door hem ingenomen en hiervan aanteekening gehouden in een cahier. Hierboven is nu niet alleen de afgifte en inname besproken, maar tevens de verantwoording bij den boekhouder. Het lijkt op het eerste gezicht een beetje ingewikkeld, zooals vele goede werkplaatsorganisatie's, maar het systeem werkt in perfectie. Bij de bespreking van bovenstaande heb ik met opzet geen modellen van de bons en staten gevoegd. Elkeen is in staat voor zijn bedrijf de goede bons en staten samen te stellen, zoodat ik hiervoor geen onnoodige plaats heb uitgetrokken. Voor belangstellenden bestaat steeds de gelegenheid over het bij den A. C. W. toegepaste systeem voor de verantwoording van de gereedschappen en de inrichting van de gereedschapsafdeeling nadere inlichtingen te bekomen. Voor het uitschrijven van de bons, wat natuurlijk per dag nog al eens voorkomt, waar zoovele werklieden aan den arbeid zijn en het dus steeds een komen en gaan aan de loketten van de gereedschapsafdeeling is, beschikken de Opzieners over een zeer 1133

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 87