in een daad om te zetten (men vergelijke met deze uitspraak de tallooze „Friktionen", welke zich voor en tijdens de slagen van Gumbinnen en Tannenberg tusschen legercommando en on deraanvoerders voordeden). Die kunst moet jong geleerd en voortdurend beoefend blijven; die kunst is den normalen aanvoerder „zum Feldherrn wird man nicht ernannt, sondern geboren und vorausbestimmt" niet aangeboren en dient hem toch zoo eenigszins mogelijk te worden bijgebracht. Daarom streeft Schlieffen ernaar om in de eerste plaats zijn stafofficieren, onder wie de toekomstige legerkorpscommandanten en legeraanvoerders en de hoofden van hun staven gezocht zullen worden, in deze richting op te leiden. „Ich sehe nicht ein, warum junge Offiziere nicht frühzeitig mit der Führung von Armeen sich beschaftigen sollen; vielleicht ist einer oder der andere von den jungen Herren dereinst berufen eine Armee oder das Deutsche Heer im Kriege zu führen". En derhalve zette hij „die jungen Herren" en trouwens alle overige Herren eveneens aan de bestudeering van het „geval". Het geval 1898 wordt als volgt gesteld. De Russen naderen in 4 groepen l.over Tilsit: 2 korpsen 1 cav. div. 2. uit de lijn Wilkowischki-Suwalki4 korpsen 2 cav. div. 3. uit de richting Ossowiec2 korpsen 1 cav. div. 4. over de Narew 4 korpsen. Reserves worden hierachter verzameld. Duitschland heeft hier voorloopig tegenover staan8 divisies (4 korpsen) 3 cav. div. Te verwachten is een versterking met 9 divisies (4'/2 korps) 1 cav. divisie. Het verschil met de werkelijkheid in 1914 is, dat zoowel de Duitsche als de Russische krachten sterker zijn aangenomen dan in 1914 het geval was, doch dat de sterkteverhouding voor de Duitschers gunstiger was dan in 1914. In de oplossing zooals Schlieffen deze ziet hij verkeert in 1898 ten opzichte van Rusland nog in twijfel: zie hiervóór komen toch reeds de groote, door hem krachtig en overtuigend voorgestane beginselen tot uiting „Het van drie zijden bedreigde Duitsche leger heeft niets beters te doen dan den dichtst bijzijnden tegenstander aan te grijpen, hem te slaan en zich vervolgens tegen de beide anderen te wenden. De overwinning moet een beslissende zijn. Worden de Duitschers door het eene Russische leger in onbesliste gevechten vastgehouden, dan winnen de andere groepen tijd om in rug en flanken te komen en de Duitschers met hun overmacht dood te drukken". 1066

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 8