Bij oefeningen van het bataljon, niet in regimentsverband, zou het bataljon dus kunnen beschikken over 16 manschappen met 8 toestellen en 4 k. m. draad. Voor A. V. O. oefeningen is dit aantal ook wel voldoende. Voor de A. V. O oefeningen onder leiding van den regimentscommandant is het mogelijk dat alléén het te oefenen bataljon over zijn 12 manschappen met 6 toe stellen en 3 k. m. draad beschikt. Het materieel van de twee andere bataljons kan indien noodig ter beschikking van de leiding komen. Naar mij voorkomt is het noodig dat steeds een reserve aan telefoonpersoneel bij de bataljons in opleiding is. Het aantal hiervoor zou n. m. in. op 8 te stellen zijn, waarmede we dus 50°/0 reserve zouden hebben. Als telefonisten in te deelen bij de telefoonafdeelingen komen in de eerste plaats in aanmerking de officieel tot telefonist opgeleiden. Verder behoort de afdeeling op sterkte gebracht te worden met daartoe zoodanig geschikte manschappen der compagnieën, dat zij, na eenigen tijd de oefe ningen der telefoonafdeeling te hebben gevolgd, het examen voor telefonist met goed gevolg kunnen afleggen. Wanneer dan de bataljonstelefoonafdeeling éénmaal per week, op een dag van binnendienst, en de regimentsafdeeling met de bataljonsafdeelingen eenmaal per maand, b. v. op een Zaterdag, oefenen, wordt het telefoonpersoneel zoo min mogelijk aan den dienst bij den troep onttrokken en is, zooals bij 1 R I. bleek, de oefening voor de telefoonafdeeling ook zeer voldoende. Korte beschrijving van den centraalschakelaar van het Bataljon (Zie figuur 1). De stekkerbussen b. zijn onderling en met den lijnknop c. vast verbonden door een, geringen weerstand hebbenden, draad. De lijnknoppen (tevens stekkerbussen) zijn ten opzichte van elkaar geïsoleerd opgesteld Ook de lijnknoppen (tevens stekker bussen) A. en B. zijn geïsoleerd op den schakelaar bevestigd. Opmerking: Bij de beschrijving van het gebruik van den bataljonsschakelaar zijn in de betreffende schema's andere letters en cijfers gebezigd dan in figuur 1. Gebruik van den Bataljonsschakelaar (zie schema 1). a. Verondersteld wordt dat het bataljon in regimentsverband optreedt. Aan de schroefknop C. wordt verbonden het telefoon toestel I, hetwelk altijd in de onmiddellijke nabijheid van den centraalschakelaar moet opgesteld zijn. Als regel zal de centrale zich bevinden bij den commandopost van den b. ct. Alsdan wordt 1137

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 91