binding met een der aangeslotenen (ciën). Wenscht de re gimentscommandant met een der aangeslotenen (ciën) te spreken, dan waarschuwt de telefonist bij toestel III mondeling den telefonist bij toestel II, terwijl de laatste telefonisch den bediener van den schakelaar verzoekt om de verbinding van den gevraagde aangeslotene (compie) met toestel III tot stand te brengen. Volgens schema 3 hoort men in telefoon I alle aange slotenen behalve den regimentscommandant en den batal jonscommandant. Het toestel II staat doorloopend in ver binding met toestel III (b ct) terwijl telefoon IV in dezen toestand slechts verbinding heeft met den regimentscomman dant (Toestel IV is van de regimentsverbindingsafdeeling). Toestel 1 en II staan bij toepassing van schema 3 inde onmiddellijke nabijheid van den schakelaar. Wil de batal jonscommandant verbinding met een der aangeslotenen (com- pieën) dan waarschuwt telefonist III den telefonist bij toestel II telefonisch en deze laatste weer mondeling den bediener van den schakelaar. Het schema 3 geeft met toestel II het voordeel boven schema 2 dat de telefonist van het toestel van den bataljons- comdt. niet steeds de aanvragen der aangeslotenen aan de centrale telefoon I hoort. b. Heeft het bataljon een zelfstandige opdracht, waarbij tele foonverbinding met het regiment niet behoeft te worden of niet kan worden onderhouden, dan vervalt in schema 1 telefoon III. 2 III. 3 IV. Overigens blijven de verbindingen als in de schema's 1, 2 en 3 geschetst. c. Bij oefeningen onder leiding van den bataljonscommandant, of waarbij deze als onderwijzer optreedt, heeft het bataljon de beschikking over 8 toestellen, waarmede verbindingen kunnen worden gemaakt als in de schema's 4 en 5 aan gegeven. Toelichting op schema 4. In plaats van het toestel P (gestippeld) te bestemmen voor een op te richten telefoonpost, kan het als toestel K. geplaatst in de onmiddellijke nabijheid van den centraal- schakelaar, verbonden worden aan een der stekkerbussen D zoodat aldus de b. ct. zooals uit het hierna volgende nader zal blijken, gelegenheid heeft om in de 2 toestellen n. 1. II en K de aangeslotenen afzonderlijk te hooren of te 1139

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 93