Op bladzijde 900, 901, 902 wordt in het artikel een beschou- wing gegeven over het begrip effectiviteit van de vullingbus. van Kervel schrijft: „Ten einde een volledig begrip te krij gen betreffende de werkingswijze van een vullingbus, is het „gewenscht iets uitvoeriger na te gaan wat er werkelijk ge schiedt in een koollaag waardoorheen een bepaalde oorlogsgas- „concentratie geleid wordt. Na een bepaalden tijdsduur zal de „bus een weinig gas doorlaten. Die tijdsduur noemt men de „levensduur van de kool. Tot onmiddellijk voor het einde van „dien tijdsduur heeft de kool al het gas, dat doorgeleid werd "„prangen: de eïfectiviteit bedroeg tot dat moment 100 pCt' „Wordt na eemgen tijd het doorgestroomde iucht-gas-mengsei „onderzocht, dan vinden wij b. v. dat in het mengsel 30 pCt gas „aanwezig is. „De effectiviteit van de kool bedraagt nu 70 pCt. Bij voortge zette onderzoeken kan vastgesteld worden, dat de effectiviteit „steeds minder wordt en dat tenslotte de effectiviteit O gewor- „den is, m.a.w. de kool laat al het gas passccrcn. „We kunnen dit gedrag graphisch weergeven in een gewoon „rechthoekig coördinatenstelsel, door de effectiviteiten in te voeren „als ordinaat en de bijbehoorende tijd als abscis (Zie fig. 1). B Figuur 1. A D tijd C „De kromme B-C geeft schematisch den toestand weer in een „vulhngbus op een willekeurig tijdstip, doch vóór de levensduur »'s uitgeput (B. C. B.C. in fig. 2), omdat men aanneme, dat „het hetzelfde is, of een gas vanuit een koollaag in de lucht komt dan wel in een nieuwe koollaag". Opmerking: Inderdaad zal nu met eiken tijd een bepaalde effectiviteit correspondeeren. Bij den tijd A-D zal nu effectiviteit D-E behooren. 1144 o O Een theorie van Dr. W. Mecklenburg.

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 98