„Glaubt daher der deutsche Oberkommandierende nicht einen vollstandigen Sieg erfechten zu können, so tut er wohl daran, sich, so gut es geht, hinter die Weichsel zurückzuziehen und auf die Erfülling seiner Aufgabe zu verzichten". Tegen de beide Noordelijke tegenstanders (de dichtstbijzijnde groep) (1 en 2) moeten zoo snel mogelijk en in de gunstigste richting alle eenigszins beschikbare krachten worden samenge trokken en zóó snel vereenigd, dat een tijdig ingrijpen der Zui delijke Russische groep uitgesloten blijft. Dus blijven alleen de te ver verwijderde reserve-divisies te Osterode, D. Eylau en Soldau, benevens 1 cav. divisie als grens- beveiliging in het Zuiden achter. Alle overige krachten worden samengetrokken tegen den N. tegenstander. Hoe wordt deze hoofdmacht aangezet? Dit hangt in hoofdzaak af van het optreden van het Russische Njemen-leger. Blijft dit met zijn linkervleugel zorgvuldig aansluiting houden aan de Noordelijke meren, dan ontbreekt voor een aanval op dien vleugel de noodige ruimte en diepte. Hoe meer het Njemen-leger echter naar deze aanleuning streeft, hoe meer het zich op de rechterflank blootstelt aan een aanval uit de richting Königsberg. Dekt het Russische leger zich van huis uit (bijv. door sterken en sterk geéchelonneerden rechter vleugel) tegen deze aanvalsmogelijkheid, zoodat het tijdig en met voldoende krachten kan inzwenken tegen een over de enkele Deime-overgangen aan te zetten Duitsche aanvalsgroep, dan moet, noodgedwongen, de Zuidelijke Russische vleugel verzwakt worden. Passeert het Russische leger in Westelijke richting de meren- linie, dan biedt het zijn linkerflank aan een Duitsche aanvalsgroep, in de omgeving van Rastenburg opgesteld, voor welke groep alsdan de mogelijkheid op een afdoend ingrijpen wordt geschapen. Maar het Russische leger kan ook, voorloopig links aansluiting houdende aan de merenlinie, naar links zwenken en de richting op Allenstein nemen èn om nader te komen tot het Narewleger èn om de in het midden van O. Pruisen verzamelde Duitschers op te zoeken. In dat geval komt de voor een flanksiooi bedoelde groepeering bij Rastenburg tegenover het Russische front te staan. De groote en zekere kans zoowel tegen Noord- als Zuidflank ontstaat eerst zoodra de Russen de lijn Domnau-Rastenburg hebben bereikt en van hieruit voorwaarts gaan. Maar zóólang kunnen de Duitschers niet wachten, willen zij zich 1067 Wélke in dit geval de dichtstbijzijnde groep is, staat inderdaad voor ver schillende opvattingen open. T. a. van de grondbeginselen der oplossing is deze factor voorloopig van secundaire beteekenis.

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 9