1155 9. BOEKBESPREKING EN-AANKONDIGING. We mochten in dank ontvangen het Jaarverslag van den Topografischen dienst over 1928". Dat het jaarverslag ook ditmaal een weiverzorgden indruk maakt zal voor degenen, die reeds eerder kennis maakten met het werk van de topografische inrichting geen betoog behoeven. De inhoud wordt gevormd door de volgende hoofdstukken: Algemeen overzicht, Terreinwerkzaamheden, Reproductie en overige werkzaamheden, Administratief gedeelte en Bijdragen van gemengden aard. Het Algemeen overzicht geeft in beknopten vorm een beeld van de samen stelling en sterkte van den dienst, van de verrichtingen en uitkomsten daarvan en voorts bijzondere mededeelingen. Uit de laatste moge het volgende worden gerecapituleerd. De in 1927 aangevangen luchtfotogrammetrische kaarteeringsproeven werden voortgezet. De 2de proefkaarteering van het sawahterrein nabij Bandoeng had niet het verwachte succes. De onvoldoende resultaten moesten wederom worden toe geschreven aan het fotomateriaal terwijl mede moet worden bedacht, dat voor het vervaardigen van zeer duidelijke foto's veel ervaring en zeer goed platen- materieel noodig zijn; deze ervaring kan alleen door proefneming worden verkregen waarbij dan tevens de meest geëigende platensoort kan worden vastgesteld. Het behoeft daarom geen verwondering te wekken, dat met deze eerste proeven ondanks de vele aanwijzingen, welke in de vakliteratuur kunnen worden aangetroffen, nog geen succes werd geoogst. Intusschen hebben de latere proeven welke geïllustreerd worden door een keurig uitgevoerd frag ment van de kaart van het sawahcomplex ten ooste» van Tangerang, hetwelk opgenomen is onder de „mededeelingen betreffende de luchtfotogrammetrische proefkaarteering" op de schaal 1 5000 van een uitgestrekt vlak sawahterrein nabij Tangerang aangetoond dat aan een goed resultaat niet behoeft te worden getwijfeld. De derde proef, een vischvijvercomplex ten noorden van Batavia betref fende, leverde reeds goede resultaten op en het hier behaalde succes voerde tot het besluit om bij wijze van proef de kaarteering op 1 5000 van een tusschen Pesing en Tangerang gelegen sawahterrein (zie hiervoor) langs foto- grammetrischen weg te verrichten met de bedoeling de resultaten te doen toepassen bij de a.s. invoering van den landrente-aanslag in dat gebied. De bij deze proef ten slotte bereikte resultaten waren over het algemeen goed. Voorts trof ons onder deze bijzondere mededeelingen de vermelding van een door den Natuurwetenschappelijken Raad voor Ned -Indië ingediend voorstel om de waarnemingen ter bestudeering van de beweging der aardas breedte variatie-bepalingen op de Bosscha-Sterrenwacht, ter tegemoetkoming aan een daartoe gedaan verzoek van den directeur van het International Latitude Observatory, op te dragen aan Nederlandsche waarnemers. Een voorstel werd gedaan om daartoe de triangulatiebrigade met een adjunct brigadehoofd uit te breiden. Ook in de verdere bestudeering van de mogelijkheid en wenschelijkheid om den aanmaak van postwaarden naar Indië over te brengen blijkt de topografische inrichting opnieuw geïnteresseerd te zijn. Waarschijnlijk is voorts de uitgifte door den Top. dienst van een weten- schappelijken atlas van Ned.-IndlëSuriname en Curagao, voor de totstandko ming waarvan zich het Koninklijk Nederlandsch Aardrijkskundig genootschap te Amsterdam had gespannen. Vermelding verdient verder eene Regeeringsbeslissing waarbij o.m. werd bepaald dat alle uitgaven van den Topografischen dienst t.b.v. het algemeen

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 109