2. HET MITRAILLEURVRAAGSTUK. door T. BAKKER. Majoor der Infanterie. Onder de onderwerpen, die in de laatste jaren in het teeken der belangstelling hebben gestaan en waaraan door de militaire vakpers in binnen- en buitenland bijzondere aandacht werd be steed, behoort zeer zeker wel het mitrailleurvraagstuk. Speciaal het tactisch gebruik van dit wapen bij den aanval gaf telkenmale aanleiding tot gedachtenwisselingen, die hoe des kundig en weloverdacht ook neergeschreven, ten slotte zonder uitzondering bij den aandachtigen lezer de overtuiging achter lieten, dat een bevredigende oplossing voor dit vraagstuk nog gevonden diende te worden. Niet zonder reden constateerde dan ook een bekend schrijver op dit gebied, dat men met het gebruik van den mitrailleur bij den aanval Jestgefahren" is. Voor een duidelijke toelichting van deze conclusie behoeven we niet ver te zoeken. In het Augustusnummer van dit tijdschrift behandelt de Kapitein G. Tielrooij op heldere en beknopte wijze het tactisch gebruik van mitrailleurs bij den aanval en komt daarbij tot de volgende slotsom „Voor den aanval eigent het wapen zich minderen wel omdat, wil het volledig aan zijn doel beantwoorden, d. i. volledigen vuursteun geven aan de overige infanterie, volledig benut worden als de hoofdvuurkracht van het hoofdwapen, het dan ook in de voorste lijn zou moeten worden medegevoerd; dit is nu echter bezwaarlijk, ja, zelfs in vele gevallen ondoenlijk, al zal het, zoo als hieronder zal blijken, dikwijls moeten worden beproefd. Het groote bezwaar van dit volgen in de voorste lijn is wel hierin gelegen, dat de mitrailleur toch steeds een grooter voor werp is dan een geweer of karabijn en steeds minstens een drietal personen voor bediening noodig heeft, hetgeen de op merkzaamheid van den vijand moet trekken en alzoo spoedig tot vernietiging van personeel en materieel aanleiding kan geven. Een tweede bezwaar vormt de vrijwel onmogelijke aanvoer van munitie en water". De schrijver behandelt daarna in het kort de drie methodes, die algemeen voor het tactisch gebruik van mitrailleurs bij den aanval worden aangeprezen, n.l. 1089

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 31