8. GASMASKERVULLINGEN. door J. al. Militair Apotheker 2e klasse. Bij het lezen van het artikel „Gasmaskervullingen" door J.F. van Kervel, 1ste Luitenant der Infanterie, voorkomende in het Indisch Militair Tijdschrift 1929, blz. 896 912 kreeg ik den indruk, dat de inhoud van bovengenoemd artikel veel overeen komst vertoonde met hetgeen Majoor S. Schilderman publiceerde in zijn boek getiteld „De Chemische Oorlog'', uitgegeven in 1927. Nader bleek ons dat er inderdaad ruimte is voor de veronder stelling dat door den lsten Luitenant van Kervel het boek van Majoor Schilderman bijna op den voet is gevolgd, welke veron derstelling nog wordt versterkt, doordat eenige onjuistheden, welke in het boek voorkomen, ook door laatstgenoemde werden overgenomen. Op grond hiervan reken ik op de instemming van de lezers van het I.M. T. en van de redactie, wanneer ik mijn teleurstelling uit over het feit dat de heer van Kervel, om welke reden dan ook, bij het publiceeren van zijn artikel heeft nagelaten de bron nen te vermelden waaraan bij het geschrevene heeft ontleend. Afgescheiden van het bovenstaande zij het mij vergund het volgende op te merken van Kervel schrijft op blz. 899, laatste alinea „Indien men over houtskool, dat tevoren een ander gas ge adsorbeerd heeft, een gas leidt dat niet oplost in de geadsor beerde laag van het eerste gas, dan zal dit tweede gas langza merhand het eerst geadsorbeerde gas verdringen". Opmerking: Het is onjuist dat het tweede gas het eerste gas zal verdringen. Er ontstaat een evenwicht tusschen deze twee gassen, waarbij slechts ,,een gedeelte" van het eerste gas door het tweede gas verdrongen wordt. Majoor Schilderman zegt dan ook zeer terecht op blz. 159 van zijn boek, dat „een gedeelte" van het eerste gas verdrongen wordt. Slechts wanneer het tweede gas een veel grootere neiging heeft om geadsorbeerd te worden, zal het eerste gas volledig verdron gen worden. Dit heeft alleen in zeer speciale gevallen plaats. 1143

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 97