99 aanvulling. Qroote uitwerking met klein kaliber kan "zeker in"enkele gevallen met veel munitie worden bereikt. Een grootere vernietigende werking van de kleinere en kleinste kalibers kan, met behoud van alle overige inrichtingen, middelen, beginselen, enz. slechts door ontplofbare proj. met groote springwerking worden bereikt". Gasoorlog. Revue Militaire suisse. No. 9. September 1929. „La guerre aéro-chimi- queIr. M. S. de Stackelberg (zie ook I. 'M. T. blz. 1165). We halen aan: „Uit het voorafgaande volgt dat de verdediging tegen vliegtuigen moet voort komen uit een offensief begrip en moet gezocht worden, niet in de concen tratie van groote massa's vliegtuigen, maar in de toebedeeling aan de lucht doelartillerie van een maximum aan kracht, aan dracht en aan beweeglijkheid" In No. 10, October 1929, van hetzelfde tijdschrift geeft dezelfde schrijver een artikel: „Ce que vaat Vinterdiction de la guerre chimiqueBesproken wordt een aantal proefnemingen op dieren, gehouden in Engeland en beschreven in de „Chemical Age" van 11 Mei 1929 door Dr. Kostevitch, wiens uitspraken betreffende den chemischen oorlog, zooals verschenen in No. 10 van het „Zeitschrift für das gesammte Schiesz-und Sprengstoffwesen" eveneens worden aangehaald» en waarin hij wijst: 1ste. op het zeer voorname aandeel dat de gassen zullen hebben in een toekomstoorlog en 2de. op het zoeken door duizenden chemici naar nieuwe strijdgassen van zoodanigen aard dat de geactiveerde kool van de vulling van het masker geen beschermende werking meer uitoefent. Luchtstrijdkrachten. Revue Militaire suisse. No. 9. September 1929. Luitenant E. Naef geeft in „Le commandement d'utie escadrille aérienne" zeer in het kort aan op welke wijze de commandovoering geregeld is bij een en bij meerdere esca drilles vliegtuigen tegelijk. Onder „chronique de suisse" van hetzelfde tijdschrift vonden we beschreven de in Zwitserland ingevoerde (Italiaansche) parachute Salvator, welke behoort tot de zg. automatische, d.w.z. degene die zich ervan bedient heeft maar een ding te doen, d.i. uit het vliegtuig springen; de rest gaat vanzelf (automatisch). Mil. Wochenblatt. No. 12. September 1929. „Das werden einer französi- schen Luftmacht". De schr. geeft beschouwingen over den grooten strijd welke in Frankrijk wordt gevoerd tusschen aanhangers van den eenpersoons jager en de voorstanders van het groote gevechtsvliegtuig, den Iuchtkruiser, en haalt bekende Fr. deskundigen aan die ijveren voor dit laatste vliegtuig, voor het scheppen dus van een werkelijk derde onderdeel der weermacht, nl. een luchtmacht, waarin de eenpersoons-jager geen plaats vindt, aangezien dit vliegtuigtype slechts wordt gebruikt voor de samenwerking met de strijd krachten op den grond. Camouflage. Mil. Wochenblatt. No. 10. September 1929. „Stahlhelmtarnung" Naar aanleiding van het vorige artikel onder dezen titel (zie I. M. T. blz. 1167) be toogt schr. nog eens de noodzakelijkheid van het camouflage-netje voor de stalen helm en wijst verder op de onpraktische Duitsche stalen helm. Hij vraagt een scharnierend voorstuk dat kan worden opgeslagen bij het schieten, richten, gebruik van den kijker, enz., zoodat de helm niet meer in den nek geschoven ofafgezet wordt. Inlichtingendienst. Bulletin beige des sciences militaires. No. 3. September 1929. „La Tactique des renseignements"Kolonel Tasnier vervolgt zijn artikel (zie ook 1. M.T. blz. 1167) en geeft aan alle werkzaamheden van het 2de bureau en hoe die worden verdeeld tusschen het hoofd en de toegevoegde officieren."

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 101