combinatie daarvan, zonder dat aan een der eischen te kort wordt gedaan, voor verwezenlijking vatbaar is. De noodzakelijkheid tot invoering van veldhouwitsers, bij het Nederlandsch-Indische Leger reeds lang gevoeld, heeft in 1926 geleid tot het instellen van een Commissie voor de voorbereiding der aanschaffing van Veldhouwitsers. Na vergelijkende beproeving met proefmodellen van de firma Schneider en van de Hollandsche Industrie en Handelmaatschappij te Rotterdam, is ten slotte de keuze van vorengenoemde Commissie gevallen op het door de firma Bofors aangeboden model, dat thans onder de benaming van „Houwitser van 10,5 cm." bij het Neder- landsch-Indisch Leger is ingevoerd. Algemeene Inrichting. De houwitser bestaat uit een enkelvoudige schietbuis (z.g. mono- blokconstructie) met opgeschroefd kulasstuk, voorzien van een niet automatische horizontale wigsluiting, gemonteerd op een affuit, welke over de affuitas zijdelings verplaatsbaar is. De affuit heeft een wieg, welke aan de achter- en voorzijde op het affuitlijf steunt respectievelijk door middel van de tappen van de twee wiegdragerhelften en de veerende ondersteuningsinrichting. De affuit is voorzien van een hydraulische asveeringsinrichting, een richtboom, een opklapbare remschop, een eveneens opklapbaar marschjuk, dat dient om tijdens het vervoer de ondersteuningsin richting te ontlasten, en een schild. Voorts bevinden zich aan de affuit de toestellen voor de hoogte en de zijdelingsche richting, zoomede aan den linkerwiegdragertap een opzetinrichting, een z.g. trommelopzet, geconstrueerd volgens het principe van den onafhankelijken opzet, met panoramaricht- kijker. In de wieg is opgenomen de hydropneumatische schietrem, waar van de hydraulische teruglooprem, volkomen gescheiden is van de pneumatische voorbrenginrichting. De teruglooplengte is verander lijk, d. w. z. dat bij groote elevaties de lengte van den terugloop van den vuurmond kleiner is dan bij kleine elevaties. De verandering in den terugloop wordt bij het wijzigen van de elevatie automatisch teweeggebracht door den terugloopregelaar, welke verbonden is aan de rembuis. De onderling door een radas verbonden raden, welke hoofdza kelijk uit staalplaat zijn vervaardigd, zijn voorzien van gummiban den en van naafremtrommels. De rijrem is een z. g. naafrem, voorzien van een remhefboom, welke door middel van remlijnen, zoowel van voor als van achter het schild bediend kan worden. 40

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 42