Bijzonderheden betreffende de constructie en de inrichting der onderdeden. 1De Houwitser. De schietbuis is een enkelvoudige buis, vervaardigd uit chroom- nikkelstaai met de volgende materiaaleigenschappen: strekgrens 65 kg./'mm2. breukgrens 75 kg./mm2. De schietbuis heeft nagenoeg geheel den vorm van een omwen telingslichaam; slechts bevinden zich aan de onderzijde drie kleine nokken, welke passen in de daarvoor bestemde boringen van de drie klauwkussens, waarop de schietbuis rust en waarin zij wordt opgesloten door klauwkussendeksels, welke door middel van bouten en moeren aan de klauwkussens zijn bevestigd. Dat de schietbuis den hiervoren geschetsten vorm heeft, is van groot voordeel, omdat daardoor geen of nagenoeg geen spanningen in het materiaal zullen achterblijven, na de warmtebehandeling, welke het materiaal moet ondergaan om aan de gestelde materiaal- eischen te kunnen voldoen. Deze inwendige spanningen ontstaan gewoonlijk, als gevolg van ongelijkmatige afkoeling, bij plaatselijke opeenhoopingen van mate riaal. zooals bijv. bij den overgang naar de klauwen, indien deze één geheel uitmaken met de schietbuis, bij hoeken, enz.; zij kunnen, hetzij onmiddellijk bij de afkoeling na de warmtebehandeling, dan wel op den duur bij wisselende belasting, aanleiding geven tot het ontstaan van scheurtjes en ten slotte ook tot breuk (Kerbwirkung) Door den bijzonderen vorm van de schietbuizen der houwitsers heeft het materiaal gelegenheid om regelmatig af te koelen, zoodat de kans op „Kerbwirkung" daarbij zeer gering is. Om dit voordeel te kunnen bereiken, is het echter noodzakelijk geweest de schietbuis te scheiden van het kulasstuk, omdat aan dit laatste plaatselijke materiaalopecnhoopingen (hoeken, zware nokken, enz.) niet zijn te vermijden. Deze scheiding van schietbuis en kulasstuk vormt echter geen bezwaar; integendeel, zij biedt het groote voordeel, dat, wanneer de schietbuis uitgeschoten of beschadigd is, deze ver vangen kan worden, zonder dat het bewerkelijk kulasstuk verwis seld behoeft te worden, i) Bovendien kunnen schietbuis en kulas stuk uit kleine gietstukken vervaardigd worden, waardoor een gun stiger „versmeding" en een meer intensieve warmtebehandeling (durchharten) mogelijk zijn, hetgeen niet alleen het materiaal ten goede komt, doch eveneens de kans op „Kerbwirkung" doet ver minderen. De voorbewerkte schietbuizen zijn onderworpen aan een hydrau- lischen druk van ruim 2100 kg/cm2., de achterste helft daarna 41 1) Met het oog op eventueele verwisseling van de schietbuizen zijn thans ook eenige reserveschietbuizen door de firma Bofors geleverd geworden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 43