matig verwarmde wieg geeft aanleiding tot het kromtrekken der glijbanen, waardoor allerlei moeilijkheden kunnen ontstaan, weike ten slotte het uitvallen van het stuk ten gevolge kunnen hebben. Hoofdzakelijk met het oog hierop heeft men bij de firma Bofors bij het nieuwste ontwerp van veldgeschut de wieg laten vervallen en wordt de schietbuis bij de heen- en weergaande beweging geleid door rollen, welke in twee door de affuit gesteunde ringen zijn ondergebracht. Ten slotte zij hier nog vermeld de toepassing van z. g. druk- bouten bij de schroefdraadverbinding tusschen schietbuis en kulas stuk. Deze drukbouten hebben niet alleen ten doel het verzekeren tegen losdraaien van schietbuis of kulasstuk, doch ook het veroor zaken van een voortdurenden grooten druk op deze schroefdraad verbinding. Bij het schot wordt deze druk geleidelijk vervangen door dien, welke de gassen daarop zullen uitoefenen, zoodat door het toepassen der drukbouten bereikt wordt, dat de invloed van de dynamische werkingen op de schroefdraadverbinding tijdens: het schot tot een minimum is teruggebracht. Bij eiken houwitser zijn twee drukbouten aangebracht, elk bestaande uit twee wigvormige halve cylinders en een wigvormig tusschenstuk met moer. Het tusschenstuk is stevig gedreven tusschen de beide halve cylinders, waardoor deze met groote kracht drukken tegen de wanden van de ligplaats voor den drukbout. Nu is deze ligplaats voor de eene helft aangebracht in het kulasstuk en voor de andere helft in de schietbuis; het scheidingsvlak loopt door de hartlijn van den bout. Als gevolg hiervan zal de groote kracht, welke door de halve cylinders op de ligplaatswanden wordt uit geoefend, als het ware trachten schietbuis en kulasstuk van elkan der te scheiden, waardoor een groote druk zal worden uitgeoefend op de schroefdraadverbinding. Het is duidelijk, dat deze druk op houdt te bestaan, zoodra op andere wijze, bijv. door den gasdruk, dezelfde druk op de schroefdraadverbinding wordt uitgeoefend. De druk der drukbouten vermeerdert dus den gasdruk niet, doch ver mindert den invloed daarvan op de schroefdraadverbinding tusschen schietbuis en kulasstuk. 2. Het sluitstuk. Het ontstekings- en afvuurmechanisme komt vrijwel overeen met dat van het veld- en berggeschut. De inrichting voor het op „veilig" en „vuur" stellen, bestaande uit een veiligheidsklink met pal en veer, is reeds bij meerdere Indische geschutsoorten toegepast, evenals het systeem van een- deeligen uitwerper met opsluitpin. Het open- en sluitmechanisme bestaat uit een sluitstukkruk, welke om een uitneembare krukas draaibaar is en een korte arm heeft, die bij de draaiende beweging van de sluitstukkruk, door middel van een afzonderlijk onderdeel, de scharnierarm, het sluitstuk naar 43

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 45