doelde standen houden verband met den aard van den bodem (hard of zacht), waarop de houwitser is opgesteld. Door middel van het toestel voor de zijdelingsche richting is het affuitlijf zijdelings verplaatsbaar over de affuitas. De verplaatsing, welke zoowel naar rechts als naar links ruim 4° kan bedragen, wordt teweeggebracht door het draaien aan het linker of rechterzijwaartscli draaiwiel. Door middel van een samenstel van conische tandraderen en tandkransen, een worm en een wormrad wordt de draaiende beweging overgebracht op een cylindrisch tandrad, waarvan de tanden grijpen in een getande stang, welke aan de achterzijde op de affuitas is geklonken. Om een lichte verplaatsing van het affuitlijf mogelijk te maken, zijn aan de binnenzijde van de affuitaslagers veerende rollen aange bracht; onder normale omstandigheden steunt dan het affuitlijf door middel van deze rollen op de affuitas. Wordt de belasting op de affuit op een of andere wijze, bijv. bij het schot of bij schok ken tijdens het vervoer, vergroot, dan worden de veerschijven van de rollen ingedrukt en komt het affuitlijf door middel van de bronzen affuitaslagers te rusten op de affuitas. Met behulp van regelings- ringen is de stand van de rollen zoodanig te regelen, dat de ver plaatsing van het affuitlijf over de affuitas betrekkelijk licht is. Het bovenvlak van de affuitas is voorzien van verdeelingen, zoo- dat dus de grootte van de zijwaartsche verplaatsing daarom kan worden afgelezen. Om fijdens het vervoer een zijdelingsche verplaatsing van het affuitlijf over de affuitas te beletten, is aan de rechterzijde van de affuit een sperinrichting aangebracht, welke door middel van een hefboom in- en uitgeschakeld kan worden. Tijdens het vervoer is de sperinrichting ingeschakeld en grijpt de sperinrichtingspa! in een uitholling van de affuitas. Tusschen de zijwangen is de wieg met den daarop geplaatsten houwitser draaibaar opgehangen door middel van de beide wieg- dragerhelften. Deze vormen aan de onderzijde de beide elevatie- bogen, waarin de tanden grijpen van de as van het toestel voor de hoogterichting. De draaiing van het zich aan de rechterzijde van de affuit bevindende elevatiewiel wordt door middel van een samen stel van conische tandraderen, worm en wormwiel overgebracht op de as van het toestel voor de hoogterichting, en wordt op die wijze aan den houwitser de vereischte elevatie of declinatie gegeven. Als bijzonderheid zij vermeld, dat de worm veerend op zijn as is bevestigd, waardoor eventueele stooten en schokken veerend door de tanden van de as voor het toestel van de hoogterichting worden opgenomen. Teneinde bij de grootste elevaties nog een zoo groot mogelijken terugloop mogelijk te maken dit is zeer gewenscht, omdat hoe langer de weg is, waarover de terugloopsenergie moet worden uit— 45

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 47