geput, hoe geringer de daarbij op de affuit werkende krachten zullen zijn zijn de wiegdragerhelften aangebracht onder het achterste gedeelte van de wieg, zoodat in vergelijking met de .andere Indische geschutsoorten, bij de houwitsers de wiegdrager- tappen zich meer naar achteren bevinden. Hierdoor heeft echter het samenstel van houwitser met wieg een groote voorwichtigheid, zoodat dit samenstel aan de voorzijde moet worden ondersteund. Deze ondersteuning geschiedt door een ondersteuningsinrichting, bestaande uit twee ondersteuningscylinders. Deze cylinders zijn samengesteld uit een binnen- en buitencylinder, waartusschen een groote en een kleine veer in gespannen toestand zijn opgesloten. De binnencylinder rust daarbij op een steun van de zijwang, terwijl de wiegdragerhelft door middel van een gaffel op den buitencylinder steunt. De ondersteuningscylinders zijn gemakkelijk afneembaar. De combinatie van achterwaarts geplaatste wiegdragertappen en ondersteuningsinrichting treft men thans aan bij vrijwel alle moderne geschutsoorten, waarbij de mogelijkheid van het geven van een groote elevatie als eisch is gesteld. Om tijdens het vervoer de veerende ondersteuningsinrichting te ontlasten is aan de voorzijde van het affuitlijf een marschjuk aan gebracht, dat in den marschstand van den houwitser kan worden opgeklapt, waardoor de houwitser dan aan de voorzijde door middel van het marschjuk op de affuit komt te rusten. In de wieg is de hydropneumatische schietrem opgenomen, welke hieronder afzonderlijk zal worden beschreven. Om den invloed van stooten en schokken tijdens het vervoer op het materieel te verminderen, is de affuitas, die de affuit draagt, links en rechts door middel van twee asveeringscylinders opge hangen aan de rembevestigingsplaten, welke op de uiteinden van de radas, zijn geschoven; de radas, welke de twee raden verbindt, bevindt zich binnen de kastvormig uitgebouwde affuitas. De uiteinden van de affuitas, welke gevormd worden door twee sleden, zijn dus ten opzichte van de rembevestigingsplaten in ver ticalen zin beweegbaar; de sleden worden bij die beweging geleid in slederamen, welke aan de binnenzijde van de rembevestigings platen zijn bevestigd. De affuit met affuitas kan dus als het ware op en neer wiegen, ten opzichte van de stilstaand gedachte raden met radas. De door een schroefdeksel afgesloten asveeringscylinder bevat een zuigerstang met zuiger, een sterke veer en een hoeveelheid olie. De cylinder-bodem is bevestigd aan de slede, de zuigerstang aan het slederaam. Bij de wiegende beweging van de affuit zullen dus de zuigerstang met zuiger en de cylinder ten opzichte van elkandei een op en neergaande beweging verrichten. Bij die beweging zullen de asveeren, welke met voorspanning opgesloten zijn tusschen de 46

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 48